Zelenskyj chtěl zničit ropovod Družba. Tím teče ropa do ČR. Odposlechy odhalují jeho agresivní instinkty, píše WP
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ačkoli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystupuje jako stoický vůdce bránícího se národa, za zavřenými dveřmi dává najevo své „agresivní instinkty“ a v boji s ruskou okupační armádou navrhuje daleko razantnější kroky, tvrdí list The Washinton Post. List se odvolává na uniklé dokumenty z Pentagonu, podle kterých Zelenskyj uvažoval o zničení ropovodu Družba, který nadále zásobuje ruskou ropou Českou republiku nebo Maďarsko, tedy země NATO. Rovněž zamýšlel obsazení příhraničních ruských vesnic tak, aby je mohl „vyměnit“ za okupované ukrajinské území.
Obsazení ruských příhraničních oblastí by podle Washington Postu dalo Ukrajině „páku při vyjednávání s Ruskem“. Podobnou taktiku už dříve nastínili představitelé pluku Azov, údajně ji používalo Čečensko během první a druhé války s Ruskem a obsazené vesnice pak „vyměňovalo“ za své vlastní území. Zdrojem byl tehdy rovněž Washington Post. Zelenskyj osobně tyto zvěsti v rozhovoru s Washington Post zamítl jako „fantazie“, prohlásil ale, že jeho země může přistoupit k nekonvenčním taktikám.
„Ukrajina má plné právo se bránit a my to děláme. Ukrajina nikoho neokupovala, ale naopak,“ řekl Zelenskyj. „Když zemřelo tolik lidí a objevily se masové hroby a naši lidé byli mučeni, jsem si jistý, že musíme použít jakékoli triky.“
Podle uniklých odposlechů, které Pentagon podle listu nepopřel, Zelenskyj na jednání vlády v únoru dále projevil hněv na Maďarsko a navrhl zničení ropovodu Družba, který zásobuje Maďarsko ruskou ropou, s cílem „zničit průmysl Viktora Orbána“. Maďarsko nepodporuje řadu sankcí uvalených na Rusko po jeho invazi na Ukrajinu a stále volá po mírovém řešení válečného konfliktu. Budapešť také například zamítla přesun vojenské pomoci Ukrajině přes své území. Na druhé straně i Maďarsko přijala mnoho uprchlíků z Ukrajiny.
I když primárně měl být podle odposlechů ukrajinský útok na Družbu cílen na Maďarsko, ruská ropa teče jižní větví ropovodu nejen do Maďarska, ale i do České republiky a na Slovensko. Ropovod se rozdvojuje v podstatě přímo na západních hranicích Ukrajiny. Dovoz ruské ropy byl do EU pozastaven, ale několik právě zemí včetně Česka dostalo dočasnou výjimku, než se zajistí další způsoby dopravy ropy odjinud. Do roku 2024 by měl být rozšířen italský ropovod TAL, díky kterému se Česko od Družby odstřihne úplně, uvedl premiér ČR Petr Fiala 10. května.
Američtí zpravodajci nicméně poznamenali, že Zelenského slova byla pronesena v afektu a s nejvyšší pravděpodobností šlo o „hyperbolické, bezvýznamné hrozby“.
Dokumenty zmiňovaly i obavy z toho, že by Ukrajina mohla podniknout útoky na území Ruska raketami dlouhého doletu, pokud by jí byly západními demokraciemi poskytnuty. USA zatím k této vojenské pomoci nepřistoupily, zato Velká Británie v posledních dnech dodala rakety Storm Shadow, které už byly pravděpodobně úspěšně použity proti okupantům v Luhanské oblasti.
Některé z dokumentů ale ukazují pravý opak přístupu Zelenského. Podle nich například loni vypracovala ukrajinská vojenská rozvědka plán, který měl využít tajné kurdské pomoci a vést útoky na ruské síly v Sýrii. Tím by se otevřelo nové bojiště tisíce kilometrů od Ukrajiny, ale v prosinci Zelenskyj nařídil svým spolupracovníkům, aby „zastavili plánování operací proti ruským silám v Sýrii“, uvádí dokument, aniž by vysvětlil, proč byl plán přerušen.