Prezident se setkat nechce, Fiala rodičům zavražděných studentů ani neodpověděl
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Místo dvou nabídek osobního setkání dostala skupina rodičů upozorňující na přetrvávající pochybnosti o policejním postupu při zásahu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy pouze obligátní odpověď od prezidenta Petra Pavla. Premiér Petr Fiala (ODS), ačkoli dopis s výhradami k práci policie četl, rodičům zastupovaným Lenkou Šimůnkovou ani po měsíci neodpověděl.
Rodiče v dopise hledali u premiéra a prezidenta poslední zastání a žádali je o osobní schůzku. Reagovali především na fakt, že policie uzavřela před prázdninami vyšetřování prosincové střelby na filozofické fakultě, aniž by přesvědčivě rozptýlila přetrvávající pochybnosti o vlastní práci. Stejně se k případu od začátku staví policejní prezidium i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
Pozůstalí rodiče i veřejnost by se měli dozvědět, co vše střelbě na škole 21. prosince 2023 předcházelo a proč policie jednala, jak jednala. „Policie ČR a vyšetřovatelé měli beze vší pochybnosti doložit, k čemu došlo, jak bylo postupováno. Státní zastupitelství a GIBS měly dohlédnout na to, aby to, co policie říká, byla pravda. Pokud existovaly ve veřejném prostoru nějaké otázky, pak měly být zodpovězeny. Pokud existovaly nějaké pochybnosti, fámy, měly být vyvráceny. Ale nestalo se tak,“ napsala koncem července matka zavražděné Elišky, studentky komunikace neslyšících, Lenka Šimůnková v dopise adresovaném premiérovi a prezidentovi.
Dopis podepsal také Martin Richter, otec další ze zavražděných studentek Anety, a jiní rodiče, kteří si nepřáli být jmenováni, ale redakce jejich jména zná. Očekávaná odpověď ale přišla jenom z Hradu. Prezident Pavel v prvních srpnových dnech odpověděl, že si váží důvěry, s níž se na něj rodiny obrátily, a „pozorně vnímá zmiňované nevyjasněné a nepříjemné detaily“ spojené s průběhem vyšetřování.
Setkání neplánuji, odpověděl prezident
Doplnil také, že červnové setkání s některými rodiči na Pražském hradě, které se však uskutečnilo ještě před koncem vyšetřování, bylo jedním z „nejintenzivnějších a také nejsmutnějších“, které dosud v prezidentské funkci absolvoval.
„Jsem přesvědčen, že památka nevinných obětí nesmí být nikdy zapomenuta. Naše společnost se z této strašné zkušenosti musí poučit a přispět k tomu, aby se již nikdy neopakovala. Třebaže v současné době neplánuji v dané věci individuální setkání s jednotlivci, mám stále na paměti hlubokou ztrátu, která se ani plynutím času neumenšuje a zůstává varovným mementem pro naši společnost,“ odpověděl prezident v dopise pozůstalým.
Dodal také, že věří, že všechny zbývající otázky budou „náležitě objasněny“. „Jak vyplývá z veřejně dostupných informací, v současné době se těmito okolnostmi zabývá dozorující státní zástupkyně, jež rozhoduje o stížnostech podaných v souvislosti s policejním usnesením. Samozřejmě mi nepřísluší předvídat, jak v této věci bude rozhodnuto, ale obecně si dovolím vyjádřit přesvědčení o správnosti podat stížnost v okamžiku, pokud jste si vědoma jakékoli nesrovnalosti v dosavadním průběhu. Stejně tak věřím, že všechny tyto náležitosti budou náležitě objasněny,“ uvedl prezident závěrem. Státní zástupkyně skutečně může spis policii vrátit. Žádná lhůta ale neexistuje a rodiče tak mají obavy, že se celá věc vymlčí.
Fialova odpověď chybí
Druhý z adresátů premiér Fiala na dopis neodpověděl ani po měsíci. Plné znění listu jsme zveřejnili zde. Předtím přitom sliboval, že Lence Šimůnkové odpoví. „Pan premiér dopis obdržel a odpoví na něj,“ odpověděla redakci deníku Echo24 za jeho kancelář před více než měsícem mluvčí Lucie Ješátková. Odpověď přesto nedorazila.
Když redakce oslovila mluvčí s žádostí o vysvětlení po měsíci znovu, z premiérovi kanceláře přišla následující odpověď: „Pan premiér již paní Šimůnkové jednou na dopis odpovídal, byla domluvena také schůzka, kterou paní Šimůnková zrušila. Panu premiérovi je velmi líto ztráty, kterou paní Šimůnková utrpěla, tuto ztrátu však zmírnit nedokáže.“
Zrušenou schůzku nám potvrdila také Lenka Šimůnkové. O první schůzku premiéra požádala v únoru a Fiala se záhy rozhodl vyhovět. Kvůli nenadálé hospitalizaci ji ale tehdy musela zrušit. Žádná nabídka náhradního termínu pak ale z úřadu vlády už nepřišla.
Šimůnková stejně jako další rodiče podepsaní v dopise tvrdí, že policie opakovaně lhala. A ačkoli přímo nezmiňuje, v čem měly lži spočívat, lze předpokládat, že dopis cílil na opakované rozpory ve vyjádření policejních funkcionářů a zasahujících policistů. Zatímco první několik měsíců tvrdili, že pátrání bylo vyhlášeno po sebevrahovi, hlídky, které byly na fakultu vyslány před střelbou, do protokolu po zásahu uvedly, že už zpočátku pátraly po studentovi fakulty podezřelém z vraždy a věděly, že může být ozbrojený a nebezpečný.
Připomeňme, že dodnes není jasno ani v tom, proč policisté nedostali z operačního střediska pokyn prohledat celou budovu fakulty na Palachově náměstí a spokojili se s tezí, že vrah by se podle rozvrhu měl nacházet jinde. Mimo jiné i kvůli těmto skutečnostem se nedávno spekulovalo o odchodu pražského policejního ředitele Petra Matějčka. Sama policie z tragické události, při níž přímo na fakultě zemřelo 14 lidí, ale nevyvodila žádné personální důsledky. Více jsme psali v článku Vondrášek podržel Matějčka. Šéf pražské policie po poradě zůstává.