Europoslanci odhlasovali přísnější pravidla pro poskytnutí úvěrů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Evropský parlament (EP) v úterý hlasoval pro přísnější pravidla poskytování spotřebitelských úvěrů. Cílem regulace je podle europoslanců snížit riziko předlužení lidí, kteří tento druh půjček využívají. Zlepšit se má také informovanost spotřebitelů a počítá se i se zpřísněním regulace reklamy. Zpravodajkou byla česká europoslankyně Kateřina Konečná z KSČM. Nová pravidla by členské státy měly začít vymáhat do tří let od vyhlášení směrnice ve věstníku.
Nová směrnice, která novelizuje pravidla z roku 2008, se týká úvěrů do 100 000 eur (2,4 milionu Kč). V celé Evropské unii nebankovní poskytovatelé spotřebitelských úvěrů a jejich zprostředkovatelé, až na některé výjimky, se budou muset registrovat u národních orgánů a budou podléhat jejich dohledu. V České republice musejí mít nebankovní poskytovatelé od roku 2018 licenci České národní banky (ČNB).
Nová směrnice také požaduje, aby měl spotřebitel právo bez udání důvodu odstoupit od smlouvy o úvěru do 14 dnů od jejího uzavření.
Podle Konečné by žadatelé o půjčku měli dostat díky nové regulaci jasnou informaci o smluvních podmínkách úvěru. „Půjčka by nikdy neměla znamenat upadnutí do otroctví věčných dluhů a jejich splácení,“ uvedla Konečná. Dalším důležitým bodem podle ní je takzvané právo na zapomenutí pro lidi, kteří se vyléčili z vážné nemoci, například rakoviny. „Ti, kteří se z rakoviny vyléčí a požádají o úvěr, u něhož je vyžadováno pojištění, nebudou v podmínkách pojištění diskriminováni,“ řekla Konečná.
Podle českého europoslance za Piráty Marcela Kolaji je důležité, že nyní budou pod regulaci spadat i spotřebitelské úvěry typu „kup teď, zaplať později“. „Je to typ půjček, který je nejčastěji používán nízkopříjmovými zákazníky, a představuje obrovské riziko předlužení,“ řekl novinářům Kolaja.
Konečná se po zavedení nové regulace neobává zdražení půjček. Nová pravidla by podle ní mohla posloužit k potírání lichvářských praktik. Kolaja věří, že nová regulace povede ke zlepšení situace na trhu. „Jestliže zákazník bude lépe informován, tak konkurence bude lépe fungovat,“ uvedl.
Členské státy mají dva roky od vydání směrnice v Úředním věstníku EU na úpravu své národní legislativy. Vymáhat novou regulaci mají nejpozději tři roky od vydání směrnice ve věstníku, uvedl tiskový odbor Evropského parlamentu.