Biden prozatím vyloučil dodání bojových letadel F-16 Ukrajině
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pro dodávku bojových letadel F-16 Ukrajině nyní není podle americké armády důvod. V rozhovoru se stanicí ABC News to řekl americký prezident Joe Biden, který zaslání těchto strojů Kyjevu znovu odmítl. Podle něj Washington v současnosti poskytuje Ukrajině zbraně, které její armáda potřebuje k dosažení územních zisků na jaře a v létě. Biden se také kriticky vyjádřil vůči mírovému plánu, který v pátek představila Čína.
"Ne, nyní letouny F-16 nepotřebuje," odpověděl Biden na otázku, zda Kyjevu dodá stíhačky, o které v poslední době prezident Volodymyr Zelenskyj žádá. Američtí vojáci podle Bidena poukazují na to, že neexistuje důvod, proč Kyjevu tento typ zbraní dodat. Až v budoucnu se ukáže, jaké budou další potřeby ukrajinské armády, dodal Biden.
Spojené státy nyní poskytují Ukrajině zbraně, které potřebuje pro ofenzívu v jarních a letních měsících. "Podívejte se, posíláme mu (Zelenskému) to, co naše zkušená armáda považuje za potřebné nyní. Potřebuje tanky, dělostřelectvo, protivzdušnou ochranu, a to včetně dalšího (systému) HIMARS," řekl Biden.
Zelenskyj žádal USA a další evropské spojence o stíhačky již v minulém roce, ale v posledních měsících své žádosti vystupňoval. Ukrajina se nyní připravuje na očekávané zesílení ruské ofenzívy. Podle západních představitelů s sebou však dodávky bojových letounů nesou logistické problémy při výcviku i potenciální hrozbu eskalace konfliktu s Ruskem.
Biden již dříve tuto žádost odmítl, když v lednu novinářům řekl, že by na Ukrajinu letouny F-16 neposlal. Zelenskyj a další američtí představitelé, včetně ministra zahraničí Antonyho Blinkena, ale současně uvedli, že je to stále otevřená diskuse.
Americký prezident se také vyjádřil k čínskému plánu na ukončení války mezi Ukrajinou a Ruskem. "Neviděl jsem v plánu nic, co by nasvědčovalo tomu, že obsahuje něco, co by bylo prospěšné pro někoho jiného než Rusko," řekl Biden. Americký prezident současně Peking varoval před dodávkami vojenské techniky Rusku s tím, že by mu hrozily ze strany Washingtonu tvrdé sankce. "Nepředpokládám větší iniciativu Číny v dodávkách zbraní Rusku, a zatím jsme ji ani neviděli," uvedl Biden.
Šéf americké diplomacie Blinken přitom minulý týden vyjádřil obavu, že Čína zvažuje, že Rusku poskytne vojenské vybavení pro boje na Ukrajině, včetně zbraní a munice.
Dvanáctibodový dokument vypracovaný čínskou diplomacií Kyjev odmítl, pokud nebude zahrnovat stažení ruských vojsk na hranice z roku 1991, ale zároveň uvedl, že je otevřen jednáním o některých částech plánu. Moskva ho naopak podpořila, Ukrajina by se podle ní měla smířit s "novou územní realitou".
V pátek Bílý dům oznámil, že Spojené státy poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě dvou miliard dolarů (asi 44,63 miliardy Kč). Stalo se tak na první výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu.