Otřesy trhaly zemi, ukázaly snímky z Turecka. Počet obětí přesáhl 24 tisíc
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Turecko po pondělním silném zemětřesení eviduje už 20.665 mrtvých. S odvoláním na turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD) o tom informovala agentura Reuters. V sousední Sýrii hlásila v pátek vláda a opozice, ovládající části rozdělené země, dohromady 3553 mrtvých, celková bilance katastrofy tak přesáhla 24.000 obětí. Záchranné práce i nadále pokračují, českým hasičům se podařilo vyprostit 32 lidí.
Ničivost zemětřesení zdokumentoval turecký web Onedio, který na svém twitterovém účtu zveřejnil fotografie olivového háje. "Zemětřesení rozdělilo 35 hektarové olivové pole v provincii Hatay. Vytvořila se na něm obrovská 30 m hluboká a 200 m široká trhlina," stojí v tweetu. Satelitní snímky společnost Maxar ukázaly následky zemětřesení v turecké obci Nurdağı, ve zlomu se půda posunula o tři až čtyři metry.
The movement of the tectonic plates along the fault captured by satellites at Nurdağı, Turkey, following the 6-7 February earthquakes. The relative shift is around 3-4 meters
— Massimo (@Rainmaker1973) February 9, 2023
[📷Andreas Schafer, Maxar Technologies]pic.twitter.com/jgk9rGkFlc
Turecké úřady v noci na sobotu zaznamenaly dalších asi 450 úmrtí. AFAD dodal, že z postižené zóny na jihu Turecka bylo evakuováno bezmála 93.000 lidí a že do krizových operací je zapojeno přes 166.000 pracovníků. V oblasti působí také tým českých záchranářů, kteří v pátek ráno ve městě Adiyaman vyprostili dva přeživší ze sutin zřícených domů.
Deprem, Hatay’da 35 dönümlük bir zeytin tarlasını ikiye böldü! Toprağın altı üstüne gelirken 30 metre derinliğinde yaklaşık 200 metre genişliğinde dev bir yarık oluştu. pic.twitter.com/J12hdcMV5Q
— Onedio (@onediocom) February 10, 2023
Zemětřesení o síle 7,8 stupně a stovky následných otřesů zasáhly především jih Turecka, pocítil je však také severozápad Sýrie. Záchranáři stále prohledávají trosky domů, zatímco šance na nalezení přeživších klesají, i vzhledem k nízkým nočním teplotám.
Páty den v Turecku. 👨🚒 pic.twitter.com/IvNydBIQKv
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) February 10, 2023
V Sýrii pátrání a humanitární operace komplikuje složitá vnitropolitická a bezpečnostní situace. Obtížný je přístup zejména do regionů pod kontrolou povstaleckých skupin. I tam už pomoc v podobě stanů či přikrývek míří, podle záchranářské organizace Bílé přilby, která v oblastech působí, je však zatím zcela nedostatečná. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v pátek odhadl, že v Sýrii zemětřesení připravilo o střechu nad hlavou až 5,3 milionu lidí.
Čeští hasiči vyprostili už 32 lidí
Čeští záchranáři v tureckém městě Adiyaman vyprostili od pátku ze sutin dalších 12 obětí pondělního zemětřesení. Dohromady tak zatím dostali z trosek 32 těl, zachránili dva přeživší a asistovali kolegům z jiného týmu při záchraně ženy. Dnes by měli ukončit zásah ve dvou budovách, které prohledávají od úterý. Uvedl to tiskový mluvčí českých hasičů Jakub Kozák.
"Ve městě Adiyaman jsou cesty většinou sjízdné, elektřina a voda zůstávají nedostupné. Tým je zdravotně v pořádku," řekl Kozák.
Členové českého USAR (Urban Search and Rescue) týmu specializovaného na vyhledávání lidí v sutinách začali v Adiyamanu prohledávat dvě budovy o ploše zhruba 40 krát 40 metrů v úterý večer. "V sobotu plánujeme zásah v nich ukončit. S koordinátorem se pak bude řešit další nasazení týmu," sdělil Kozák.
Český USAR tým v zahraničí v minulosti pomáhal například v libanonském Bejrútu v roce 2020 po výbuchu v přístavu, který připravil o život dvě stovky lidí a zranil dalších 6000. V českém týmu tehdy byli spolu s hasiči také kynologové se psy, statik či lékař.