Rusko málem sestřelilo britské špionážní letadlo poblíž Krymu, uvádí uniklý dokument
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ruská stíhačka loni málem sestřelila britské sledovací letadlo, stojí v uniklém vojenském dokumentu Pentagonu. Incident mohl zatáhnout spojence v NATO přímo do ukrajinské války, píše americký list The Washington Post. K události došlo měsíce předtím, než se nad Černým mořem srazila ruská stíhačka s americkým dronem MQ-9.
K incidentu došlo 29. září u pobřeží Krymu, ukrajinského poloostrova, který Rusko obsadilo v roce 2014 a využilo jej jako základnu své černomořské námořní flotily a k útokům na Ukrajinu.
Dokument, jeden z desítek uniklých utajovaných zpráv Pentagonu, který spustil vyšetřování ministerstva spravedlnosti, se zmiňuje o incidentu jako o „skoro sestřelení britského RJ“, což je RC -135 průzkumné letadlo. To se používá ke sběru rádiových přenosů a dalších elektronických zpráv.
Britský ministr obrany Ben Wallace oznámil incident v sněmovně v říjnu s tím, že dvě ruské stíhačky Su-27 zachytily RC-135 v mezinárodním vzdušném prostoru nad Černým mořem a letěly „bezohledně“, přičemž jedno letadlo přiletělo do blízkosti britského letadla.
Jeden z ruských tryskáčů „vypustil raketu“ na dálku, řekl tehdy Wallace zákonodárcům, ale incident nepopsal jako "skoro sestřelení", naopak připsal odpálení rakety k „technické poruše“. Celá událost zdůrazňuje odstup, který si západní vojenští představitelé snažili udržet, když se pokoušeli pomáhat ukrajinské armádě shromažďovat informace o válce, aniž by byli zataženi přímo do konfliktu s Moskvou.
Podle smlouvy NATO platí, že pokud se člen vojenské aliance stane obětí ozbrojeného útoku, všichni členové aliance to budou považovat za útok jako na celek a kolektivně odpoví.
Uniklý dokument je označen jako „SECRET/NOFORN“, což je klasifikace, která označuje, že jej nelze sdílet s občany mimo USA. Podrobně popisuje řadu dalších ruských reakcí na sledovací lety amerických, britských a francouzských letadel mezi říjnem a koncem února.
14. března zachytily dva ruské proudové letouny Su-27 americký dron MQ-9, se kterým se srazily. Srážka přiměla americký personál, který na dálku pilotoval vozidlo, aby ho sestřelil nad Černým mořem nedaleko pobřeží Krymu, uvedli američtí představitelé.
Americký ministr obrany Lloyd Austin v březnu řekl, že Spojené státy budou pokračovat v létání „kamkoli to mezinárodní právo dovolí“, čímž odmítl nárok Moskvy na uzavřenou zónu nad částmi Černého moře.
Americký generál Mark Milley, předseda sboru náčelníků štábů, v březnu označil ruské chování při sestřelení MQ-9 za součást agresivních činů vůči Západu. Chování ruských pilotů charakterizoval jako „velmi neprofesionální a nebezpečné“.