Nespokojení zemědělci před úřadem vlády. Fiala mluví o vydírání
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Před úřadem vlády v Praze začala v poledne demonstrace nespokojených zemědělců, trvat má do 13:30. Na místě je ěkolik stovek lidí, úvodem zazněla státní hymna. Agrární komora odhaduje, že se dnes do Prahy na protest proti národní politice sjelo asi 1000 kusů zemědělské techniky a dorazilo přibližně 4000 lidí. Jeden ze zemědělců dnes také před úřad vlády a na přilehlé koleje vysypal hnůj, a zkomplikoval tak provoz MHD. Policisté ho zadrželi, je podezřelý z několika přestupků.
S demonstranty se sešel ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Dopoledne řekl, že vážnosti situace v zemědělství si je vědoma celá vláda. Mrzí ho prohlášení Agrární komory a Zemědělského svazu, že nebyla naplněna jejich očekávání podpory. I s ohledem na současný stav veřejných financí není možné vyhovět všem požadavkům, řekl. Doplnil, že vláda letos přidá peníze na životní pohodu zvířat a příští rok podpoří dvěma miliardami korun zaměstnanost na venkově slevami na sociálním pojištění u zaměstnanců.
Zemědělci požadují od vlády podporu zaměstnanosti na venkově, nekrácení podpory pro životní pohodu zvířat a vrácení zdanění půdy na úroveň před konsolidačním balíčkem, případně nedanění evropské provozní dotace.
Protestní akci svolali na dnešek představitelé Agrární komory ČR a Zemědělského svazu. Česko stejně jako další státy Evropy zažívá protesty zemědělců opakovaně.
Vláda podle premiéra Petra Fialy (ODS) tlaku zemědělců ustupovat nebude. Jejich dnešní protest v Praze premiér označil za vydírání. Se zemědělci je vláda připravena jednat, ale u jednacího stolu. Zemědělský sektor má podle premiéra rekordní zisky. Předseda vlády to dnes řekl novinářům v Hradci Králové, kde zahajoval stavbu kampusu Univerzity Karlovy.
"Nemíním, a říkám to znovu za sebe i za vládu, ustupovat tlaku, vydírání, blokování ulic, omezování života lidí, jak to dnes vidíme v Praze," řekl premiér. Pod tlakem a na základě omezování života lidí vláda podle něj jednat nemůže.
Dnešní protestní jízdu traktorů v Praze označil za "přehlídku krásných nových strojů, které svědčí o tom, že situace (v zemědělství) není tak tragická". Uvedl, že zemědělský sektor má rekordní zisky. V roce 2021 byl zisk sektoru podle Fialy devět miliard korun, v roce 2022 to bylo 22 miliard korun a loni téměř devět miliard korun.
Do zemědělství jdou podle něj z evropských a národních zdrojů desítky miliard korun. V roce 2022 to podle něj bylo 46 miliard korun a v roce 2023 to bylo 37 miliard korun. "Ať si každý občan o tom udělá obrázek sám," řekl.
Za paradox protestu Fiala označil to, že na základě jednání a uznání některých požadavků zemědělců by mělo zemědělství v roce 2025 dostat z národních zdrojů dvě miliardy korun navíc. "To jsme jim v pátek řekli a výsledkem jsou tyto demonstrace. Rozumím tomu tak, že současné vedení Agrární komory a Zemědělského svazu protestuje proti tomu, že vláda chce do zemědělství z peněz danových poplatníků dát navíc dvě miliardy korun," řekl. Peníze by podle něj mohla dát vláda jinam, třeba do školství.