Zuckerberg otáčí. Povečeřel s Trumpem a chce se podílet na jeho „národní obnově“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Trumpa tento týden v jeho sídle navštívil zakladatel a majitel společnosti Meta Mark Zuckerberg. Ten přitom v minulosti s Donaldem Trumpem neměl nejlepší vztahy. Facebook po útoku na Kapitol zablokoval Trumpovi účet a Trump před letošními volbami Zuckerberga varoval, aby do nich nezasahoval. Zuckerberg po letech napjatých vztahů pak ale po atentátu na Trumpa ocenil jeho reakci. Nyní po setkání mluvčí Mety uvedl, že Zuckerberg Trumpovo druhé funkční období vidí jako příležitost k národní obnově. Informují BBC nebo Fox News.
„Mark Zuckerberg se jasně vyjádřil, že chce být příznivcem a účastníkem změn, které vidíme po celé Americe i ve světě, a to díky reformnímu hnutí, které vede Donald Trump,“ uvedl Trumpův poradce Stephen Miller. Podle něj vidí Zuckerberg Trumpovo druhé funkční období jako příležitost k „národní obnově“. Večeře a Zuckerbergova návštěva zahrnovala večeři s Trumpem a setkání s jeho týmem. „Mark byl vděčný za pozvání a možnost hovořit o budoucnosti americké inovace,“ uvedl mluvčí společnosti Meta.
Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, v minulosti Trumpa z platforem odstranila po nepokojích ve washingtonském Kapitolu v roce 2021. Vztahy mezi oběma však začaly tát. Zuckerberg například v srpnu ocenil Trumpovu reakci na pokus o atentát. „Vidět Donalda Trumpa, jak po zásahu do obličeje vstane a zapumpuje pěstí do vzduchu s americkou vlajkou za ním, je jedna z nejdrsnějších věcí, které jsem kdy v životě viděl,“ uvedl Zuckerberg. Ten také po atentátu Trumpovi zavolal a uvedl, že se za něj modlí. Také se v minulosti omluvil za chyby spojené s manipulací obsahu na Facebooku v kauze syna prezidenta Bidena Huntera Bidena před prezidentskými volbami v roce 2020.
Zuckerberg už před volbami uvedl, že nepodpoří ani jednoho kandidáta a chce být v volbách neutrální. Sillicon Valley, kde sídlí řada technologických gigantů, přitom bylo dlouho považováno za baštu demokratů. To se však začalo před volbami měnit. Řada významných majitelů firem v Sillicon Valley začala Trumpa před volbami otevřeně podporovat. Na kampaň Donalda Trumpa přispěli například Antonio Gracias, bývalý ředitel Tesly a v současnosti člen dozorčí rady SpaceX. Dále například Shaun Maguire či Doug Leone. Leone přitom Trumpa po útoku na Kapitol v roce 2021 veřejně odsoudil. Kampaň Trumpa podle informací Axiosu podpořili i Marc Andreessen a Ben Horowitz, jejichž společná firma Andreessen Horowitz patří s hodnotou aktiv okolo 42 miliard dolarů mezi největší investory do startupů na světě. Republikány pak delší dobu podporuje jeden z prvních investorů Facebooku Peter Thiel. Vadí jim například regulace kryptoměn či tvrdší postihy ze strany amerického antimonopolního úřadu za vlády Joea Bidena.
Trumpa také otevřeně podpořil i vůdčí osobnost automobilky Tesla či společnosti Space X. Elon Musk přispíval na kampaň Donalda Trumpa pravidelně desítky milionů dolarů. Nyní by měl Donaldu Trumpovi radit s omezením federálních výdajů a regulací v rámci nově ohlášeného Ministerstva pro vládní efektivitu. Roli Elona Muska při formování nové americké administrativy se věnuje i aktuální Salon Týdeníku Echo.
Není bez zajímavosti, že den po Zuckerbergově návštěvě se v Trumpově sídle Mar-a-Lago objevil Elon Musk. A to při příležitosti oslav Dne díkuvzdání.
🇺🇸Hope you had a great Thanksgiving!🇺🇸 https://t.co/CQMGaAODKq
— Elon Musk (@elonmusk) November 29, 2024