„Pivní blábol. Ať Zaorálek řekne, kdo to je.“ Z rady ČT zní kritika nařčení z kupčení s hlasy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vedení Rady České televize se prostřednictvím svého místopředsedy Vlastimila Ježka ohradilo proti výroku exministra zahraničí a místopředsedy Sociální demokracie Lubomíra Zaorálka, který na nedávném sjezdu strany nařkl radní ČT z kupčení s hlasy. Zaorálek totiž prohlásil, že se při volbě aktuálního předsedy rady nabízel za hlas až milion korun. Podle Ježka je to nesmyslné obvinění, které by měl politik dokázat.
Zaorálek minulý víkend promlouval ke svým stranickým kolegům o tom, co by se mělo změnit, přičemž zmínil, že by se na sjezdu měli bavit o tom, co se jim „děje před nosem v této zemi“. V souvislosti s tím mluvil převážně o krocích vlády a korupci v České republice, především v Radě České televize.
Zaorálek na úvod svého projevu zmínil několik příběhů, jimiž chtěl poukázat na aktuální situaci v České republice. Vyprávěl například, jak mu jeho známý, člen Rady České televize, říkal: „Představ si, že před tou radou mi zvonil telefon a tam zaznělo: Jestli budeš hlasovat tak, jak ti řeknu, tak dostaneš milion.“ Podle Zaorálka šlo o volbu předsedy rady ČT, o koho mělo jít, nicméně neřekl.
Snad už nejsem v devadesátkách
Podle místopředsedy rady Ježka je to něco, co by měl exministr vysvětlit. „Mě osobně to nesmírně pobavilo, protože bych rád viděl šílence, který by za hlas pro pouhého předsedu rady ČT byl ochoten dát někomu jen sto korun, natož milion. Pokud pan Zaorálek mluví o svém známém, tak ať řekne, o koho jde. Když se to nestane, tak je to takový pivní blábol, kterému se ani nelze věnovat,“ řekl deníku Echo24.
Předseda, ani místopředseda rady nemají žádnou výjimečnou pravomoc, dodává, a proto by by podle něj nemělo smysl někoho takto uplácet. „Už snad nejsme v devadesátkách,“ doplnil.
Redakce se s žádostí o komentář obrátila i na předsedu rady Karla Nováka, ten však nechtěl reagovat, podobné to bylo i u dalších členů rady. Nový předseda Rady ČT se volil v prosinci loňského roku, kdy Novák vyhrál těsnou většinou sedmi hlasů, jeho protikandidát Pavel Matocha tehdy dostal šest hlasů. Společně s Ježkem se pak stal místopředsedou. Rada ČT byla hodně vidět i letos v červnu, kdy zvolila do čela veřejnoprávní televize dosavadního ředitele brněnského studia Jana Součka a odmítla tak další kandidaturu dlouholetého šéfa Petra Dvořáka.
Vystoupení Zaorálka
Lubomír Zaorálek měl na sjezdu sociálních demokratů emotivní proslov i v jiných ohledech. Druhým případem, který zmínil na úvod svého projevu, byla zkušenost z debaty před „čtyřmi pěti lety“. „Asi před čtyřmi pěti lety, jsem byl pozván na nějakou debatu k zahraniční politice a energetice, v Praze na Matematicko-fyzikální fakultě. V panelu tam byl Petr Pavel, tak jsem se divil, že má vystupovat k energetice a ptal jsem se pořadatele, co tam bude dělat. On mi říká: ´To je požadavek hlavního sponzora, aby nám dal prachy‘.“
Zaorálek se podle svých slov zeptal na smysl Pavlova výstupu v dané debatě. Podle svých slov pak dostal odpověď, že „tenhle člověk prý bude za čtyři, pět let prezidentem České republiky“. Zaorálek k tomu ještě dodal, že vzhledem k tomu, „kolik už má soudních pří“, neuvede jméno toho, který zmiňovanou debatu financoval, patří podle něj ale k „pěti nejbohatším mužům“ v této zemi.
„My bychom se na tomto sjezdu měli bavit o tom, co se nám děje před nosem v této zemi. Přiznám se, že mi vadí, že o tom tady moc slov nepadá,“ uvedl v další části svého projevu Zaorálek. Poté zmiňoval některé podle něj problematické kroky aktuální vlády Petra Fialy.