Ruští vojáci jsou v další africké zemi, Moskva vytvořila svůj Africký sbor
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kontingent ruského vojenského personálu ve středu přiletěl do Ouagadougou, hlavního města západoafrické země Burkina Faso, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované zahraniční bezpečnostní zdroje. Jde o první stovku vojáků nově zřízeného Afrického sboru ruského ministerstva obrany, uvedl na svém webu ruský list Kommersant. Počet ruských vojáků v zemi se má podle listu zvýšit na tři stovky a podobné kontingenty se nejspíše objeví i v dalších zemích regionu. Sám Africký sbor na sociální síti Telegram zveřejnil snímky ruských vojáků a transportního letounu na letišti ve Ouagadougou.
Vojenské přítomnosti v zemi předcházely dlouhé měsíce navazování vztahů a vzájemných návštěv doprovázených různými spekulacemi. "Je velice pravděpodobné, že kontingenty Afrického sboru se objeví i v dalších zemích regionu," napsal Kommersant.
Vztahy mezi Ouagadougou a Moskvou jsou podle Reuters v centru pozornosti od doby, kdy vládnoucí junta na počátku loňského roku vyzvala k odchodu francouzské vojáky. To vyvolalo spekulace o prohloubení vazeb s Ruskem po vzoru sousedního Mali, kde operují ruští žoldnéři.
"Ruský kontingent složený ze 100 lidí zajistí bezpečnost vůdce země Ibrahima Traorého a burkinafaského lidu před útoky teroristů. V nejbližší době jednotku doplní ještě 200 vojáků z Ruska," uvedl Africký sbor.
Šestatřicetiletý Traoré, donedávna velitel jednotky speciálních sil, se v září 2022 dostal k moci v důsledku druhého vojenského převratu během jediného roku. Ale ani nový vůdce země se nevypořádal s nastolením bezpečnosti zrovna úspěšně. Loni v dubnu muselo vedení země vyhlásit mobilizaci. Ale islamisté podle odhadů stále ovládají dvě pětiny země. Je zjevné, že neschopnost vypořádat se s povstalci vlastními silami přiměla vedení státu uchýlit se k vyžádání ruské vojenské pomoci, napsal Kommersant.
Připomněl také spekulace, že Rusko stálo v pozadí dohody o spolupráci vojenských junt Nigeru, Mali a Burkina Fasa a že nový Africký sbor má nahradit žoldnéře z Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina, který po vzpouře proti Moskvě přišel o život. Africkému sboru velí náměstek ministerstva obrany Junus-Bek Jevkurov, někdejší vůdce Ingušska na severním Kavkaze, který poslední dobou často navštěvoval západoafrické země.
V souvislosti s perspektivami další spolupráce Reuters zmínil návštěvy vůdců Nigeru a Čadu v Moskvě.