Tohle kolo Izrael vyhrál
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Izrael nadělil íránskému vůdci Alímu Chameneímu pěkný dárek k narozeninám: bombardoval leteckou základnu u města Isfahán. Jednalo se o odplatu za íránský raketový útok, který proběhl minulý víkend. Detaily celé operace jsou nejasné. Izrael se oficiálně k útoku nepřihlásil a Írán se tváří, že se vlastně nic moc nestalo. Toto kolo izraelsko-íránské konfrontace je tak ukončeno.
Že se jednalo o izraelský útok, potvrzují anonymně američtí představitelé – přes mlčení izraelské vlády. Izrael o svém plánu informoval Spojené státy předem. Pro Washington Post účast Jeruzaléma mimo záznam potvrdil izraelský představitel.
Navíc utajení v podstatě propálil ministr národní bezpečnosti a zahraničněpolitický jestřáb Itamar Ben Gvir, když tweetoval „chabé“. Ben Gvir doufal v rezolutnější odpověď.
Snaha Íránu celou operaci bagatelizovat a neukazovat prstem na Izrael svědčí o tom, že má zájem na deeskalaci a nechce se pouštět do dalšího kola přestřelek. Jeho představitelé potvrzují, že se žádná odplata nekoná. Iránská média se údajně snaží všemožně ukázat, že se nic nestalo a život v Isfahánu a dalších městech běží normálně dál. Cílem režimu je zachovat si tvář.
Izrael, nejspíše i pod tlakem spojenců, nakonec odstoupil od masivní odplaty, která zřejmě byla na stole v prvních hodinách po íránském útoku. Izraelci sami, znovu mimo záznam, přiznávají, že způsobené škody nejsou velké. Nejednalo se o snahu vyřadit Írán, ale vyslat mu varování. Šlo o demonstraci, že Izrael je schopen zasáhnout cíle hluboko uvnitř Íránu, a to i na základně, kde má Írán rozmístěné své nejmodernější technologie protivzdušné obrany. Nicméně limitovaný způsob, jakým to provedl, byl signálem, že nemá zájem o další eskalaci.
Pokud drony či rakety byly opravdu odpáleny uvnitř Íránu, znamená to, že Izraelci jsou schopní beztrestně operovat uvnitř země. To musí íránské vůdce přivádět do značných rozpaků. Nebylo by to ale poprvé.
Upozaděnou, ale neméně důležitou součástí operace bylo zničení íránských zařízení v jižní Sýrii, včetně radarových systémů a systémů protivzdušné obrany. Izrael má zájem na zachování neoficiální aliance se Saúdskou Arábií a Jordánskem. Zvláště Saúdové Írán nesnášejí a jsou ochotní proti němu spolupracovat i se židovským státem. Jordánsko i Saúdové se minulý víkend zapojili do sestřelování íránských raket mířících na Izrael. Nicméně dali jasně najevo, že jejich partnerství má své limity a neotevřou svůj vzdušný prostor izraelskému útoku na Írán. Pokud si Izrael nechce rozhněvat své nové přátele, jediná cesta do Íránu vede přes Sýrii, kde má Írán dlouhodobě rozmístěné síly a Izrael na ně dlouhodobě útočí, aby íránská koncentrace nepřesáhla nějakou únosnou mez.
Likvidace íránských zařízení v Sýrii je součástí vysílání signálu do Teheránu, aby se o nic nepokoušel. Příští útok bude masivnější, cesto pro něj je připravená.
Z tohoto kola konfrontací Izrael vyšel víceméně vítězně. Zlikvidoval velení íránských sil v Sýrii, íránskou odplatu přečkal bez větších následků, jako bonus se na jeho obranu zformovala široká koalice zahrnující i nedávné protivníky a nakonec symbolicky zasáhl Írán jako ukázku, čeho je schopný. Celkově z toho Teherán vyšel hůře než Jeruzalém. Zároveň se ale jistě nejedná o poslední incident. Írán a Izrael jsou ve skryté válce již několik desetiletí. Tento týden to poprvé přerostlo v přímé střetnutí. A prvořadým zájmem Izraele je, aby Írán nikdy nezískal atomovou bombu. Některá klíčová zařízení íránského jaderného programu se nacházejí poblíž Isfahánu. Jestli se Írán někdy přiblíží získání atomovky, včerejší dění bude v porovnání s tím jen takový malý ohňostroj.