Slovensko sebralo Kiskovi expezidentskou rentu. Zdůvodnilo to odsouzením za podvod
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Slovenská prezidentská kancelář zastavila bývalé hlavě státu Andreji Kiskovi vyplácení doživotní renty. Zdůvodnila to tím, že Kiskovi po jeho pravomocném odsouzení za daňový podvod na ni v souladu s příslušným zákonem zanikl nárok, informovala kancelář prezidenta. Kiska v reakci uvedl, že se v této záležitosti obrátí na soud.
Odvolací soud na konci října potrestal exprezidenta podmíněným trestem za nadměrné daňové odpočty jeho rodinné firmy KTAG ve výši přes 155 000 eur (3,9 milionu korun) v souvislosti se zahrnutím nákladů na Kiskovu předvolební kampaň před přímou volbou hlavy státu v roce 2014 do účetnictví KTAG. Rozhodnutí Krajského soudu v Prešově je pravomocné, Kiska už dříve ohlásil, že podá mimořádný opravný prostředek. KTAG spornou výši daně v minulosti i s penále doplatila.
Bývalí prezidenti Slovenska mají nárok na měsíční rentu ve výši základního platu poslance slovenského parlamentu, v současnosti 4076 eur měsíčně (103 100 korun).
Ztrátu nároku na doživotní rentu a na státní ochranku například pro exprezidenty odsouzené za úmyslný trestný čin letos prosadila ve sněmovně vláda premiéra Roberta Fica, kterého Kiska v roce 2014 porazil v přímé volbě hlavy státu. Novelou zákona sněmovna současně rozšířila právo na rentu i na další vrcholné politiky po skončení výkonu jejich funkce; nastavené podmínky by kromě bývalých prezidentů v současnosti splňoval pouze Fico.
"Nežiji z prezidentské renty, měl jsem to štěstí, že jsem v životě vydělal víc, než jsem si kdykoliv myslel. Proto ani nepoužívám státní limuzínu, byť mám na ní nárok, ale jezdím ve své soukromé dodávce. Ale jde nejen o princip, ale zejména o zákon. Proto se obrátím na soud, aby rozhodl, zda nárok na prezidentskou rentu mám nebo nikoliv," uvedl Kiska. Citoval vyjádření bývalého místopředsedy slovenského ústavního soudu Eduarda Bárányho, že uvedené výhody nelze Kiskovi odebrat.
Kiska v minulosti zbohatl na prodeji podílů ve firmách zabývajících se katalogovým a splátkovým prodejem. Během výkonu prezidentského úřadu v letech 2014 až 2019 rozdával plat rodinám v nouzi.
Po svém pravomocném odsouzení Kiska tvrdil, že jeho proces byl nástrojem Ficovy politické msty. Kiska se i jako prezident vymezoval vůči Ficovi, který je nyní již po čtvrté premiérem. Fica předloni jako opozičního politika policejní vyšetřovatel obvinil v případu, který se týkal podezření ze zneužívání policie a finanční správy proti politickým oponentům Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), včetně Kisky, a to v době dřívějšího vládnutí Směru-SD. Prokuratura pak ovšem zastavila stíhání Fica i dalších tří obviněných, mezi kterými byli například exministr vnitra a současný ministr obrany Robert Kaliňák či bývalý policejní prezident Tibor Gašpar, který je nyní místopředsedou parlamentu za Směr-SD.