Lékaři v Podolí operovali plod v děloze matky, zavedli mu „balonek“ do dýchacích cest
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Lékaři Ústavu pro péči o matku a dítě (ÚPMD) v Praze - Podolí v uplynulém měsíci úspěšně operovali v děloze těhotné ženy plod s brániční kýlou, kterému nitrožilně zavedli do dýchacích cest balonek o velikosti slzy. Zákrokem, který byl první takový v České republice, lékaři zvětšili ještě nenarozenému dítěti plíce, což má usnadnit následnou péči o něj po narození. Současně zvětšili jeho šanci na přežití, 30 procent dětí s touto vývojovou vadou po narození umírá. V tiskové zprávě o tom dnes informovali zástupci nemocnice.
Podle odborníků se vrozená brániční kýla vyskytuje u jednoho novorozence na 4000 porodů. "K brániční kýle dochází, pokud bránice není embryonálně správně vyvinutá. Bránice může zcela chybět nebo je v ní příliš velký otvor, kterým se z břišní dutiny tlačí do hrudníku břišní orgány. V důsledku tohoto patologického stavu se během nitroděložního vývoje nemohou správně vyvíjet plíce a novorozenec má po porodu zásadní problémy s dýcháním. Až 30 procent novorozenců s touto vadou po porodu umírá," uvedl zástupce ředitele ÚPMD a jeden z operujících lékařů Ladislav Krofta.
Lékařský tým podle něj provedl u ženy ve 30. týdnu těhotenství dva zákroky. Při prvním, asi dvouhodinovém, lékaři nitroděložně zavedli do dýchacích cest plodu balonek. Zhruba po měsíci pak při druhém zákroku balonek odstranili. Po porodu bude následovat definitivní chirurgické řešení, při kterém se defekt v bránici uzavře, doplnil Krofta.
Ústav pro péči o matku a dítě v pražském Podolí byl založen 31. ledna 1951 a patří k vyhledávaným porodnicím. Vedle péče o zdraví matek i novorozenců se zaměřuje na gynekologickou péči včetně léčby nádorů ženských pohlavních orgánů.