Macron „pracuje na tajném plánu“ s Čínou na ukončení války na Ukrajině. Jednat by se mělo v létě
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
"Taková romantická zahraniční politika.“ Francouzský prezident Emanuel Macron chce s velkou pomocí Pekingu letos v létě uspořádat mírové rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem. Uniklé informace potvrdil podle agentury Bloomberg i Elysejský palác. Macron pověřil svého poradce pro zahraniční politiku Emmanuela Bonnea vyjednat s bývalým čínským ministrem zahraničí a nyní nejvyšším činitelem komunistické strany pro zahraniční politiku Wangem I, aby vyjednali formát mírových rozhovorů, uvedl Bloomberg s odkazem na zdroje obeznámené s plány. O úmyslu Macrona píše i deník Telegraph. Ty byly zřejmě nastíněné při nedávné návštěvě Macrona v Pekingu s prezidentem Si Ťin-pchingem.
Francouzský prezident se podle agentury snaží zvrátit řadu neuspokojivých diplomatických tahů tím, že se obrací na Čínu s plánem, který by podle něj mohl potenciálně vést k rozhovorům mezi Ruskem a Ukrajinou.
Macron už pověřil svého zahraničněpolitického poradce Emmanuela Bonnea, aby spolupracoval s nejvyšším čínským diplomatem Wangem I na vytvoření rámce, který by mohl být základem k jednání. Paříž prý plánuje zahájit rozhovory letos v létě, ale to bude záviset na podmínkách jako je úspěšná jarní protiofenziva Ukrajiny, která má umožnit Kyjevu účastnit se jednání z pozice síly. Po své návštěvě v Číně, hovořil před několika dny Macron telefonicky s ukrajinským prezidentem Volodymerem Zelenským, ale kromě tradičních frází nebylo nic v této věci v médiích naznačeno.
Nyní mluvčí Elysejského paláce potvrdil agentuře Bloomberg, že Bonne bude jednat s Wangem. ale odmítl podrobnosti komentovat a dodal, že spojenci Francie byli informováni o francouzské iniciativě. Podle zdrojů má Macron v plánu poskytnout Ukrajině dlouhodobé bezpečnostní záruky.
Někteří evropští diplomaté však mají obavy, že tato snaha může být předčasná a poškodit Ukrajinu. "I když se Francii podaří přivést strany k jednacímu stolu, nemusí vědět, co dál," řekl agentuře Bloomberg evropský diplomat v Pekingu, který požádal o anonymitu.
"Macron je nebezpečně naivní. Nejprve v přístupu Ruska, kdy se opakovaně snažil přesvědčit Vladimira Putina, aby konflikt deeskaloval, a nyní s Čínou, domnívá se Francois Geisbourg, specialista na evropskou bezpečnost z Mezinárodního institutu pro strategická studia. Podle jeho názoru „to je taková romantická zahraniční politika“. „Macron skutečně věří, že se svou inteligencí a šarmem dokáže přesvědčit vůdce jako Vladimir Putin a Si Ťin-pching, aby se chovali jinak,“ řekl expert pro Financial Times.
Iain Duncan Smith, bývalý vůdce britských konzervativců komentoval Macronovu snahu a řekl, že když on "byl na Ukrajině, zjistil, že nevěří Číňanům ani Macronovi. Podle něj "říkají, že Macron má jeden cíl, a to posílit svou image, a je mu jedno, koho prodá, aby toho dosáhl."
Čína je ve svých komentářích tradičně opatrná. „Jak zdůraznil prezident Si Ťin-pching, neexistují žádné kouzelné pilulky k vyřešení krize,“ komentoval mluvčí čínského ministerstva zahraničíWang Wen-pin. Řekl, že všechny strany budou muset „nasbírat vzájemnou důvěru, aby vytvořily podmínky pro příměří a mírové rozhovory. "Čína podporuje evropskou stranu v jejím úsilí usnadnit rychlé obnovení jednání s přihlédnutím k oprávněným obavám všech stran," dodal.