Mají „obscénní zisky.“ Největší německá zdravotní pojišťovna požaduje zastropování zisků farmaceutických společností
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Jens Baas, šéf největší německé zdravotní pojišťovny Techniker-Krankenkasse (TK) požaduje razantní opatření proti růstu cen léků. Farmaceutické společnosti dosahovaly podle něj „někdy obscénních zisků.“ Baas chce do budoucna zastropovat jejich zisky. Šéf pojišťovny varuje, že nejpozději do deseti bude na trhu tolik drahých genových terapií, že zdravotnictví si už nebude moci dovolit jejich plošné používání. Píše o tom německý ekonomický list Handelsblatt, podle kterého se Baasovo prohlášení rovná vyhlášení války farmaceutickému průmyslu.
"Potřebujeme do budoucna spravedlivé ceny za nové léky, které budou složeny ze skutečně vynaložených nákladů a společensky přijatelné marže," řekl Baas. Farmaceutické společnosti dosahovaly „někdy obscénních zisků“, uvedl Baas s tím, že „vytahují z našeho zdravotnictví peníze způsobem, který již není společensky únosný.“ Úhrady léků se proto podle něj musí reformovat, protože ceny léků by se do několika let staly "vážným problémem" pro systém německého zdravotnictví.
"Pojišťovny by měly hradit pouze léky od firem, které budou souhlasit se zastropováním zisku," uvedl šéf Techniker Krankenkasse.
Handelsblatt připomíná, že před třemi týdny vyšlo najevo, že zdravotní pojišťovny očekávají opět schodek. Jejich asociace předpokládá schodek mezi 3,5 miliardami a sedmi miliardami eur.
Za základě toho Baas řekl, že „nejpozději za pět až deset let budeme mít na trhu tolik drahých genových terapií, že si naše zdravotnictví už nebude moci dovolit jejich plošné používání.“ Jde o léky, které stojí miliony pro jednoho pacienta. "Takže pokud nechceme v určitou chvíli vést ošklivou debatu o tom, kdo dostane tak nesmírně drahou terapii a kdo ne, musíme teď změnit ceny," uvedl šéf pojišťovny.
Poslankyně za SPD Martina Stamm-Fibichová pro Handelsblatt konstatovala, že v zásadě podporuje "větší cenovou transparentnost ve farmaceutickém sektoru". Domnívá se však, že pevné marže jsou „špatnou cestou“. Zelená politička Paula Piechottaová zase uvedla, že „dramaticky rostoucí náklady“ jsou „alarmujícím vývojem“ pro zdravotní pojištění. Tento vývoj musí být zastaven. "Je proto pochopitelné, že debata nyní nabírá na rychlosti, jak můžeme zachovat cenově dostupné inovativní terapie," konstatovala Piechottaová.
Podle listu znamenají Baasova slova vyhlášení války farmaceutickému průmyslu a ten si to nenechá líbit.