Milice útočící v Belgorodské oblasti použily americkou techniku, píší Financial Times
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Milice, které tento týden rozpoutaly střety v ruské Belgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou, použily při útoku taktická vozidla vyrobená ve Spojených státech, napsal list Financial Times (FT). Kyjev už dříve přímé zapojení do střetů, které od pondělka hlásily ruské úřady z příhraniční oblasti, popřel. Podle Ukrajiny za nimi stojí ruští partyzáni. Jeden z ukrajinských činitelů nicméně podle FT připustil určitou formu spolupráce s uskupeními, která se k útokům v Belgorodské oblasti hlásí. Mluvčí Pentagonu Pat Ryder novinářům na tiskovém brífinku sdělil, že USA pravost záběrů zachycujících údajně americkou techniku na ruském území prověřují a že žádný souhlas s jejím předáváním polovojenským skupinám nedaly.
K zodpovědnosti za události v Belgorodské oblasti se přihlásily dvě skupiny – Ruský dobrovolnický sbor (RDK) a Legie Svoboda Rusku (LSR). Agentura Reuters je označila za dvě údajně protikremelská ozbrojená uskupení, jejichž členové jsou Rusové. Financial Times píše o krajně pravicových milicích nebo nacionalistických skupinách.
Šéf Ruského dobrovolnického sboru Denis Nikitin, známý také pod jménem Denis Kapustin, listu FT řekl, že jeho bojovníci útočící v Belgorodské oblasti měli k dispozici vojenská vozidla americké výroby. Patřila prý mezi ně nejméně dvě obrněná vozidla MaxxPro a několik vozů Humvee. Jak je získal, ovšem Nikitin nesdělil.
Podle analýzy relevantních videí a fotografií – kterou provedl FT – to vypadá, že některé, byť ne všechny, snímky vozidel vyrobených v USA byly pořízeny na ruské straně hranice. Záběry zveřejněné zvlášť ruským ministerstvem obrany ukazují v USA vyrobená vozidla poškozená střelbou a zjevně opuštěná, píše deník, podle něhož stejné typy vojenských vozů obdržela Ukrajina od USA v rámci pomoci v jejím boji proti ruské invazi.
„Můžeme potvrdit, že americká vláda žádné třetí straně nedovolila předávání vybavení paramilitárním organizacím fungujícím vně ukrajinských ozbrojených sil a že ukrajinská vláda ani o žádné takové předávání nepožádala,“ okomentoval v úterý na tiskovém brífinku tyto záběry mluvčí Pentagonu Pat Ryder. Dodal, že americké ministerstvo obrany bude podobné zprávy nadále pečlivě sledovat.
Američtí představitelé dříve opakovaně uvedli, že nepodporují ani neumožňují ukrajinským ozbrojeným silám nebo jejich spojencům útočit s využitím americké techniky na ruské území.
Financial Times dále píše, že ukrajinští činitelé si zprvu od ruských sabotážních jednotek drželi veřejně odstup, ale v úterý představitel ukrajinské vojenské rozvědky (HUR) Andrij Čerňak připustil určitou formu spolupráce s Ruským dobrovolnickým sborem a Legiemi Svoboda Rusku. „Samozřejmě s nimi komunikujeme. Samozřejmě sdílíme nějaké informace,“ uvedl. „Dalo by se říci, že s nimi dokonce spolupracujeme,“ dodal.
Zároveň ovšem prohlásil, že se ukrajinská armáda na útoku přímo nepodílela, čímž naznačil, že šlo o vlastní iniciativu Rusů. „Bouří se,“ řekl a popřel také dodání zbraní uskupením. Veškerá západní výzbroj, kterou získaly ukrajinské ozbrojené síly, je „pod nejpřísnější kontrolou“, řekl.
Belgorodská oblast v úterý podle tamního gubernátora Vjačeslava Gladkova zrušila režim protiteroristické operace, který zavedla v pondělí v souvislosti s bojem proti jednotkám, které na její území pronikly z Ukrajiny. Ruské ministerstvo obrany dříve uvedlo, že se ruským silám podařilo „diverzanty“ zatlačit zpátky za hranice. Více než 70 útočníků při tom zahynulo, citovala agentura Reuters z prohlášení ministerstva. Podobné zprávy z bojiště není možné nezávisle ověřit.