Řecko se bojí raket. Chce postavit svůj vlastní Iron Dome
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Řecko zahájilo jednání s Izraelem o vývoji protivzdušného a protiraketového obranného systému v hodnotě 2 miliardy eur (50 miliard korun), který by vycházel z izraelského systému Iron Dome. Jedná se o součást rozsáhlého plánu na modernizaci řeckých ozbrojených sil, uvedli ve čtvrtek řečtí představitelé. Upozornila na to agentura Reuters.
Plánovaný obranný systém má sloužit k zachycení krátkých a dlouhých raket během útoků, podobně jako Iron Dome v Izraeli. Protiraketová obrana včetně systémů Šíp a Davidův prak se osvědčily nedávno i při íránském útoku na Izrael. Systém má také zahrnovat ochranu před drony.
Řecko se snaží držet krok se svým historickým rivalem a spojencem v NATO, Tureckem, které rovněž vyvíjí vlastní protivzdušnou obranu. Tu pojmenovalo "Steel Dome" (Ocelová kopule) a také připomíná izraelský Iron Dome. Má mít rakety s doletem 100km a 150km a v plánu je do systému zahrnout i laserové zbraně pro hrozby na krátkou vzdálenost. Turecko jej oznámilo nedávno. Laserové zbraně Izrael také vyvíjí.
"Plán je vytvořit vícevrstvý protivzdušný a protidronový systém," uvedl zdroj blízký řeckému ministerstvu obrany. Zároveň upřesnil, že Turecko už s Izraelem jedná.
Řecký ministr obrany Nikos Dendias zdůraznil potřebu rychlé modernizace ozbrojených sil. "Naším cílem je rychlý přechod našich ozbrojených sil do 21. století," prohlásil Dendias.
Obranný systém je součástí desetiletého plánu vojenských nákupů, který zahrnuje investice ve výši 12,8 miliard eur do roku 2035. Mezi další priority patří pořízení až 40 nových stíhaček F-35 a dronů z USA a nákup fregat Belharra a stíhaček Rafale z Francie.