Na energiích letos ušetříme miliardy, investice škrtat nebudeme, říká k rozpočtu Stanjura
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Letošní schodek rozpočtu udržíme pod hranicí 300 miliard, budou na to potřeba škrty ve výši 15 až 20 miliard. Na pátečním neformálním setkání s novináři to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Dodal, že jednání by měla být hotová v polovině září. Shoda už je například na tom, že stát ušetří asi 2,5 miliardy za výdaje na energie ve svých objektech. Podle expertů je dodržení schváleného schodku nepravděpodobné.
Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) téměř od začátku letošního roku bojuje s tím, aby udržela schválený schodek rozpočtu ve výši 295 miliard. To je nepravděpodobné podle ekonomů včetně třeba Národní rozpočtové rady (NRR). Podle Stanjury bude možné schodek dodržet v případě, že dojde k avizovaným až dvacetimiliardovým škrtům.
„Nejsou to úspory ve správném slova smyslu, musíme změnit strukturu výdajů. U některých mandatorních výdajů budou ty náklady vyšší, takže jiné než mandatorní výdaje se musí ponížit. Odhad je, že to bude mezi 15 až 20 miliardami,“ uvedl Stanjura s tím, že koalice již o letošních škrtech jedná několik týdnů. Dodal, že se určitě nebude škrtat v investicích, to by podle něj bylo špatné řešení.
„Dám jeden jednoduchý příklad napříč státními kapitolami. Tím jsou náklady na energie, které jsou nižší, než se očekávalo. To už máme spočítané a na tom už je dohoda. Jen v této oblasti ušetříme řádově asi 2,5 miliardy,“ uvedl Stanjura. Podle něj je vývoj rozpočtu optimistický a v srpnu by mohl deficit rozpočtu potřetí za sebou klesnout.
Každá další úspora je náročnější než ta předchozí, říká Stanjura
„U rozpočtu platí, že každá další úspora je náročnější než ta předchozí. Každé další snížení deficitu je těžké a předcházejí mu náročná jednání,“ řekl Stanjura s tím, že diskuse o letošních škrtech je poměrně detailní. „Jsme v polovině srpna, víme, co je pod závazkem, kde už byla třeba podepsána smlouva. I když je to číslo poměrně veliké, tak je to méně než jedno procento výdajů.“ řekl Stanjura.
„V této chvíli vidíme možnosti, jak to poskládat. Na většině resortů jsme již domluveni, půjdeme cestou dílčích rozpočtových opatření, nebude to žádné jedno velké opatření. Cílem je, abychom celkový objem běžných výdajů udrželi podle plánovaného rozpočtu. Příjmy se na odhadované úrovni zřejmě udrží. Když udržíte příjmy i výdaje, tak nemáte problém,“ uvedl Stanjura. Jasno by mělo podle něj být do poloviny září.
Po červenci stát hospodařil se schodkem 214,1 miliardy, podle NRR je z hlediska celkového stavu státního rozpočtu a českých veřejných financí důležitý deficit rozpočtu po očištění o vliv transakcí z EU, jehož výše se pohybovala v červenci na úrovni 253 miliard korun.
„Při zohlednění prostředků z EU je deficit o 39 miliard příznivější, což je dáno dominantně platbami na projekty Národního plánu obnovy. Dodržení 295 miliardového schodku hodnotíme v případě rozpočtu očištěného o transakce z EU jako málo pravděpodobné, a to i v případě, že by se podařilo realizovat avizované dodatečné úpravy, tedy seškrtání 20 miliard korun na provozních výdajích,“ uvedla pro Echo24 NRR začátkem srpna.
„Nad to je nutné poznamenat, že do salda státního rozpočtu není od letoška započítáváno hospodaření Státního fondu dopravní infrastruktury, které má tento rok dosáhnout deficitu 30 miliard korun. Nerovnováha veřejných financí je tak ve skutečnosti ještě daleko vyšší,“ dodala NRR, která zároveň dlouhodobě upozorňuje i na to, že v rozpočtu chybí peníze na červnovou mimořádnou valorizaci.
Na příští rok byl prvotně navržen rozpočet se schodkem ve výši 235 miliard, maximální výše je pak 270 miliard. „Příprava rozpočtu na příští rok je v současnosti (tak jako každý rok) standardně ve fázi přípravy konkrétních parametrů a konkrétního znění návrhu zákona o státním rozpočtu, který MF dle zákona o rozpočtových pravidlech předloží vládě do konce srpna, vláda jej následně do konce října schválí a postoupí sněmovně,“ uvedl pro Echo24 začátkem srpna mluvčí MF Stefan Fous.