Vznikly nejdetailnější plány obrany NATO od studené války. Ukrajina musí počkat
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Lídři členských zemí NATO se v první den summitu ve Vilniusu dohodli, že Ukrajině zkrátí cestu do aliance odstraněním Akčního plánu členství, kterým běžně žadatelé členství prochází. Ukrajinu ujistili, že její budoucnost je v alianci, avšak vstoupit bude moci až po válce, kterou rozpoutalo Rusko.
Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg řekl, že NATO formálně pozve Ukrajinu do svých řad až ve chvíli, kdy s tím členové bloku budou souhlasit a budou splněny všechny stanovené podmínky. Kyjev tedy nezískal pozvánku k připojení ani jeho časový plán, o které usiloval. Účastníci summitu mimo jiné schválili nejpodrobnější obranné plány bloku od konce studené války.
Na summitu vystoupil i český prezident Petr Pavel, který upozornil, že Ukrajina má do konce roku jedinečné okno příležitosti, aby dostala Rusko k vyjednávacímu stolu. Summitu se účastnil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
První den summitu alianční lídři potvrdili, že budou nadále silně podporovat Ukrajinu, jejíž budoucnost je v NATO, jak uvedli v komuniké. Například Francie potvrdila další dodávky raket dlouhého doletu SCALP s doletem až 250 kilometrů. Německo potvrdilo další balík pomoci v hodnotě přes 770 milionů dolarů. Německý balíček obsahuje například 40 obrněných vozidel Mader, 25 tanků Leopard či zařízení Patriot. Německo však odmítlo poslat Ukrajině dalekonosné střely Taurus s dlouhým doletem, kritiku však odmítlo a upozornilo, že už nyní podporuje Ukrajinu velmi silně.
Vznikly nejdetailnější plány obrany od studené války
Členové NATO se také podrobně zabývali revizí obraných plánů aliance, které mají být nejdetailnější od dob studené války. „Nyní máme plány, jak bránit naši alianci – každý její centimetr,“ konstatoval šéf Vojenského výboru NATO admirál Rob Bauer. Detaily plánů jsou tajné, ale měly by obsahovat podrobné informace, jak a kde která členská země přispěje k obraně. NATO by také mělo být rozděleno do tří zón – severní, střední a pobaltské zóny a jižní, která je ohraničena Černým mořem. Plány se soustředí na dvě hlavní hrozby a to terorismus a hrozbu Ruska.
Mělo by také dojít významnému rozšíření současných battlegroups. Ty v současnosti dosahují velikosti 40 000 vojáků, kteří jsou schopni rychle reagovat. Nově by aliance měla být schopná do 30 dnů mít v akci několik stovek tisíc vojáků. Pomoci k tomu mají zvýšené investice a lepší a společná kooperace s evropským zbrojním průmyslem. Byl přijat akční plán průmyslové výroby.
Summit bude pokračovat jednáním s Ukrajinou jako rovný s rovnými
Ukrajinský prezident Zelenskyj před příjezdem na summit dal najevo nelibost s tím, že Ukrajina nedostala příslib jasného plánu ke členství. Na summitu však uvedl, že NATO dává Ukrajině bezpečnost, a že s Ukrajinou bude NATO silnější.
Ve středu by také mělo být zahájeno jednání nové Rady NATO-Ukrajina. „Zítra se těším na jednání s Volodymyrem Zelenským v novém formátu Rady NATO-Ukrajina, kde poprvé zasedne jako rovný s rovnými,“ uvedl k jednání český prezident Petr Pavel. Dánský ministr obrany také uvedl, že výcvik ukrajinských pilotů na Ukrajinou tolik žádané stroje F-16 začne v srpnu.