Demonstrantům za třicítku hrozí pokuta 15 tisíc. Policie je podezřívá z nedodržení podmínek
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Policisté částečně došetřili červnový incident, při němž došlo k přetlačování mezi demonstranty za povinných 30 km/h v Praze a jedním z blokovaných řidičů. Ten nevydržel tempo protestujících a vydal se několik metrů „přetlačovat“ s průvodem. Věc si tehdy převzala pražská policie, která avizovala, že bude zkoumat jak protiprávní jednání řidiče, tak organizátorů protestu z hnutí Poslední generace, kteří měli porušit dané podmínky shromáždění. Policisté je nově podle informací deníku Echo24 podezřívají ze spáchání přestupku, za který hrozí mnohatisícová pokuta.
Na červnových záběrech, které oběhly sociální sítě, je vidět, jak tmavěmodrý mercedes v úseku pražské magistrály mezi Hlávkovým mostem a hlavním nádražím pomalu vjíždí do zástupu demonstrantů a několik metrů je tlačí před sebou.
Na útočníka podáme trestní oznámení, takové jednání je nepřijatelné. Záměrně nás ohrozil a narušil naše shromáždění.
— Poslední Generace 💟𝟯𝟬✌🐌 (@LastGenCZ) June 22, 2023
2/7 pic.twitter.com/rIRQzWNhyL
Poslední generace se proti tomu následně ostře ohradila na Twitteru. Na řidiče chtěla podat trestní oznámení, stížnost chtěli podat i na policii za to, že je málo chrání. Policisté si případ přebrali s tím, že prošetří jednání jak řidiče, tak demonstrantů, kteří blokovali průjezd.
Přestupek s pokutou
„Věc byla oznámena na úřad městské části pro Praha 1 pro podezření ze spáchání přestupku proti § 14 odst. 3 písm. d) zák. č. 84/1990 Sb.“ sdělil teď deníku Echo24 mluvčí policie Jan Daněk. Jde o zákonu o právu shromažďovacím, který uvádí, že „fyzická osoba se jako svolavatel shromáždění dopustí přestupku tím, že nesplní některou z podmínek pro konání shromáždění stanovenou úřadem na základě § 8 odst. 2“.
Podle toho mohou úřady někdy zasáhnout do jinak těžko omezitelného práva shromažďovacího a stanovit podmínky konání akce. S nejvyšší pravděpodobností se to týká podoby pochodu. Dosud měli protestující povinnost pochodovat kupříkladu jen v jednom jízdním pruhu, zatímco dalším pomalu projížděla auta. To ale na videu není vidět, účastníci šli přes celou šíři vozovky.
„Za přestupek podle odstavců 1 až 3 lze uložit pokutu do 15000 Kč,“ uvádí zákon. Policisté podle Daňka naopak ještě stále nerozhodli o případném protiprávním jednání řidiče.
Po centru metropole poslední měsíce pravidelně pochodovali demonstranti z hnutí Poslední generace, kteří volají po omezení rychlosti po celé Praze na 30 km/h. Protestní pochody, které blokují automobilovou dopravu, se původně odehrávaly převážně na pražské magistrále, pak se ale rozšířily i do jiných částí města, konaly se také v Brně.
Pochody Poslední generace skončily před prázdninami na konci června. Navázala na ně kampaň 30 pro Prahu. „Chceme jednat s městem o tom, jak přispět k cílům, ke kterým se město samo zavázalo. Věříme, že politici a političky své proklamace o tom, že bezpečnost a zdraví lidí je pro ně priorita, myslí vážně. Jsme otevřeni dialogu o parametrech našeho návrhu, protože si uvědomujeme, že město je složitý organismus, ve kterém je třeba vyvážit všechny zájmy,“ řekl k cílů, iniciativy jeden z jejích členů Matěj Žaloudek.
Praha už nějakou dobu řešila, co si s demonstranty počít, protože právo na protest je sice jedním ze základních, aktivisté ale současně dlouhodobě omezují i řidiče. „Svoboda projevu je důležitá věc, nesmí ale docházet k nepatřičnému omezování druhých a je třeba dbát i na bezpečnost provozu na silnicích. Proto Praha společně s policií řeší, jak toto vše zohlednit...“ prohlásil nedávno primátor Bohuslav Svoboda (ODS).