„Vánoční drahokam.“ Brno se stalo Evropským hlavním městem Vánoc
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Svařené víno, perníčky a vyhlášený turbomošt, který nikde jinde, než v moravské metropoli, neseženete. Mezinárodní evropská komise vyhodnotila Brno jako Evropské hlavní město Vánoc a nazvala ho „kreativním vánočním drahokamem.“ Mezinárodní porota soutěže, která funguje od roku 2017, oceňuje v kategorii nad 100 000 obyvatel města, která propagují křesťanské hodnoty. Na úspěch upozornila mluvčí brněnského Turistického informačního centra (TIC) Hana Bánovská.
Brněnské vánoční trhy se každoročně pořádají na náměstí Svobody, Zelném trhu nebo na Dominikánském náměstí. „Brno představuje kreativní vánoční klenot, jehož prostřednictvím město samo zprostředkovává svou turistickou a vánoční atraktivitu s významnými sociálními a mikroekonomickými dopady na městskou strukturu,“ uvádí porota v hodnocení letošního vítěze.
„Nejreprezentativnějšími hodnotami jsou bezpochyby solidarita a silný závazek k vlastnímu dědictví jako znak globální identity, což je jeden z aspektů, který vyzdvihuje i UNESCO, takže je město Brno označováno za vrcholný projev tvůrčí kultury a silné identity a se svým vánočním nasvícením a trhy také za nejatmosféričtější vánoční místo,“ píše se ve zprávě.
Druhý titul Evropské město Vánoc získal irský Waterford, speciální zmínku si vysloužilo městečko Almanza (León). Vánoční čas v Evropě je podle prezidenta Christmas Cities Network Alberto Gutiérrez Alberca, obdobím zvláštního významu, jehož jádrem jsou hluboké hodnoty integrace, tolerance, soužití a míru.
„V hodnocení Brna vyzdvihuje také silný důraz na kulturní dědictví, kreativitu a silnou identitu, jež dohromady utváří tu nejkrásnější vánoční atmosféru,“ uvedlo TIC Brno na svém facebookovém profilu.
„Překvapivý (nebo vlastně tak úplně ne), i když trochu předčasný dárek na jižní Moravu poslala mezinárodní porota, která vybírala z rekordního počtu přihlášených. V kategorii nad 100 tisíc obyvatel bylo ale její rozhodnutí jednomyslné,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) s tím, že velké poděkování patří jak organizátorům Brněnských Vánoc, tak návštěvníkům. „Protože ti jim dodávají teprve tu správnou a neopakovatelnou atmosféru.“
Brněnské Vánoce se podle pořadatelů z TIC Brno a radnice městské části Brno-střed staly v posledních letech vyhledávanými nejen Brňany a lidmi z okolí, ale do města v adventu přijíždějí i lidé z jiných regionů Česka a také ze zahraničí. Před letošním zahájením uvedla ředitelka TIC Brno Jana Janulíková, že vánoční trhy jsou akcí, která se stala pro příjezdový turistický ruch jednou z klíčových. V jak velké konkurenci Brno uspělo, není podle webu soutěže zřejmé, TIC se snaží tuto informaci získat, řekla Bánovská.
V hodnocení porota Brno nazvala „kreativním vánočním drahokamem“, který přitahuje turisty a má významné sociální a ekonomické dopady na město. „Hlavní témata, která jsme v přihlášce akcentovali a která byla vysoce oceněna, byla lokálnost a solidarita. Dlouhodobě spolupracujeme s místními prodejci, umělci, hudebníky, designéry, výrobci, ale také zapojujeme brněnské firmy a instituce. Tato spolupráce vytváří na brněnských Vánocích neopakovatelnou autentickou atmosféru,“ uvedla Janulíková s tím, že silnou rolí Brna je také dobročinný aspekt. Letošní novinkou jsou nově uspořádané trhy na Moravském náměstí, kde pořadatelé umístili i oválné kluziště.
Je to trochu paradox, jelikož se minulý rok vyhlášené pražské vánoční trhy umístily na 5. místě v žebříčku „nejlepších vánočních trhů na světě“ podle televizní stanice CNN. Pražské vánoční trhy na Václavském a Staroměstském náměstí se umístily za evropskými metropolemi jako je Vídeň, Basilej, Štrasburk a Brusel. Po českém hlavním městě následuje Barcelona, Florencie nebo Záhřeb. „Praha je během vánočních svátků definicí zimní říše divů,“ uvedla CNN.