Nejpozději v červnu začne velká ruská ofenziva. Pomoc potřebujeme okamžitě, prohlásil Zelenskyj
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rusko se na Ukrajině zřejmě chystá na velkou ofenzivu, která by měla přijít na přelomu jara a léta. Uvedl to dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro americkou televizi CBS News. Jeho země pro úspěšnou obranu potřebuje další dodávky vojenské pomoci od západních partnerů, naléhal Zelenskyj.
Předchozí týdny na frontě přinesly určité přerušení bojů, přičemž lze očekávat, že tento stav bude kvůli jarním dešťům a bahnitému terénu omezující pohyb těžké techniky jistou dobu přetrvávat. Jakmile však půda znovu ztvrdne, Rusové opět přejdou do útoku, obává se Zelenskyj.
O podobném vývoji událostí v poslední době píší i západní média. Podle britského týdeníku The Economist bude pro obránce zadržení ruského útoku značně obtížnější, než tomu bylo v předchozích dvou letech. Ukrajinci nutně musí povolat do zbraně více mužů a vystavět robustnější obranné linie, uvádí londýnský časopis.
Nutnost příprav na ruskou ofenzivu zdůraznil sám prezident napadené země. Prohlásil však, že k tomu potřebuje pomoc ze zahraničí. "Musíme se nejen připravit, nejen stabilizovat situaci, protože partneři jsou někdy opravdu rádi, že jsme situaci stabilizovali," řekl Zelenskyj o zemích podporujících Ukrajinu. "Ne, já říkám, že potřebujeme pomoc teď," uvedl.
Podle Zelenského se v současnosti Ukrajina potýká zejména s nedostatkem dělostřelecké munice a protileteckých baterií, přičemž v tomto kontextu explicitně zmínil americké komplexy Patriot. V předchozích dvou letech bojů byly klíčové zejména dodávky vojenské pomoci ze Spojených států, na ty se však v posledních měsících Ukrajina spolehnout nemůže.
Americká vláda od začátku ruské invaze posílá na Ukrajinu vojenské vybavení ze svých zásob, které pak doplňuje za peníze uvolněné americkým Kongresem. Na konci loňského roku však vyčerpala poslední prostředky, které zákonodárci na tento účel uvolnili, a americká vojenská pomoc je od té doby ochromená. Návrh, který by vládě poskytl dodatečných 60 miliard dolarů na vojenskou i ekonomickou podporu Ukrajiny, už prošel horní komorou Kongresu, v dolní komoře, Sněmovně reprezentantů, jej však blokuje její republikánské vedení.
Z tohoto důvodu si Zelenskyj dnes volal s předsedou Sněmovny Mikem Johnsonem a požádal ho, aby nebránil hlasování o pomoci Ukrajině.
"Informoval jsem předsedu Johnsona o situaci na bojišti, konkrétně o dramatickém nárůstu ruského vzdušného teroru," napsal na sociální síti X ukrajinský prezident. "Jen minulý týden bylo vypuštěno na ukrajinská města a komunity 190 střel, 140 dronů Šáhed a 700 řízených leteckých bomb. Největší ukrajinská vodní elektrárna je mimo provoz. V této situaci je zásadní, aby americká pomoc Ukrajině rychle prošla v Kongresu," doplnil.
I spoke with @SpeakerJohnson and thanked him personally, both parties, the American people, and President Biden for their critical support of Ukraine since the start of Russia's full-scale invasion.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 28, 2024
I briefed Speaker Johnson on the battlefield situation, specifically the…
Zelenskyj dále uvedl, že Johnsonovi poděkoval za dosavadní americkou pomoc a poznamenal, že ačkoliv si Ukrajina uvědomuje rozdílné názory ve sněmovně, pomoc napadené zemi by podle něj měla zůstat "sjednocujícím faktorem". Zda byl se svým apelem úspěšný, prezident neuvádí. Johnson se podle dostupných informací k telefonátu nevyjádřil. Podle amerického serveru Politico se však v předchozích týdnech šéf Sněmovny soukromě vyjádřil v tom smyslu, že návrh zákona o pomoci Ukrajině předloží po velikonočních prázdninách.