Drogy, které léčí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čtyřiatřicetiletá violoncellistka Terezie Kovalová z Prahy si svoje úzkosti a deprese léčí pomocí psychedelických látek pod dohledem terapeuta v jednom terapeutickém centru zcela legálně. V „rauši“ prožívá svůj vnitřní boj. A pomáhá jí to.
Už několik let trvá tzv. psychedelická renesance. „Klasická psychedelika se nezastavitelně blíží do klinické praxe a především mají potenciál změnit psychiatrii a psychologii jako obory,“ píše Vojtěch Cink v knize Psychedelika a psychonautika. Zatím se používá ketamin. Ten byl objeven v 60. letech a nejdřív se používal jako anestetikum, při tomto užití překvapil lékaře jeho antidepresivní účinek. Ketaminovou terapií můžete projít například v psychedelické klinice Psyon. Buď látku vypijete, množství je okolo 200 až 350 mg, nebo vám ji aplikují do svalů, což může být mezi 50 a 80 mg, ale záleží pochopitelně na tělesné hmotnosti.
Cílem ketaminové terapie, na kterou se chodí i opakovaně, má být pochopení vlastních problémů. „Vím, že je to klišé, ale hluboce pocítíte a pochopíte tu všeobjímající lásku, jednotu, je to skoro takový dotek božství, dává vám vše smysl,“ svěřuje se Terezie Kovalová. Proces může mít pokaždé jiné účinky, jiný dopad, jiné nahlédnutí na sama sebe. Paralela se šamanskými rituály je tady zřejmá. „Ovšem šamani v Jižní Americe jsou dost nekompromisní, to se nedá se západní terapií úplně srovnávat,“ říká violoncellistka, která jinde vyzkoušela psilocybin, LSD, mezkalin, MDMA či v Jižní Americe ayahuascu, tedy liánu, která se používá k iniciačním rituálům. U nás je legální pouze ketamin. O Terezii Kovalové se dá říct, že je hodně komplikovaná a hodně ji baví nořit se sama do sebe. Odjela před časem pro radu do Paříže za mystikem, režisérem a filozofem Alejandrem Jodorowským, který pomáhá lidem specifickým léčebným postupem, takzvaným psychomagickým aktem. O této metodě píše i ve své knize Psychomagie.
Je třeba vědět, že ketaminovou terapií je dobré procházet s vědomím, že k ní musíte přistupovat zodpovědně, že ji musíte umět přijmout. Není to jako si vzít paralen.
Zpátky na zem
Zdálo by se, že úzkostní lidé se rozhodně nepohrnou do něčeho, po čem jim bude ještě víc bušit srdce, bude jim špatně, změní se jim vědomí a mohou se dostat někam, kde jim nebude příjemně. Když violoncellistka poprvé prožila ketaminovou léčbu, překvapilo ji, že ji to vyhodilo z jejího vlastního těla, byla pozorovatelem svého světa. „A to taky umí velmi pomoci, stáváte se nezúčastněným pozorovatelem svého života,“ vysvětluje. Podle ní strach z toho, že se dostaneme do jiného světa, je prostě náš běžný strach ze změn. „Bojíme se, že budeme muset něco opustit, ale změna je jediná jistota, kterou máme, věci se mění. Jednou ale všichni prožijeme tu největší změnu, kterou je smrt. Právě takový typ terapie vás může uklidnit, stává se, že speciálně onkologičtí pacienti po takové terapii ,přežijí‘ svou diagnózu o několik let, i když mají zpočátku odhad dožití jen pár měsíců. Přestanou se totiž bát smrti, té největší změny. A tělo následuje mysl, uklidní se.“ Když měla Terezie Kovalová první tzv. heroickou dávku, což nebylo zrovna v ketaminovém terapeutickém centru, ale dávala si psilocybin, měla sice pocit, že umře, a rozhodně jí nebylo dobře, ale terapeut ji z toho dostal: „Cítil, že se něco děje, a dal mi čichnout mé oblíbené vůně, čímž mě z toho stavu vytáhl. Terapeut je tam od toho, aby vám pomohl. Neabsolvujete to proto, abyste se zbláznili, ale abyste sami sebe překonali a posunuli se dál.“
Něco jiného než sen
„Psychedelika dokážou spustit silné procesy. Je důležité k tomu přistupovat s pokorou, tyhle látky prostě změní vědomí, je to něco, co řada našich klientů nezažila, ani ke snu se to nedá připodobnit,“ objasňuje terapeutka z Psyonu Barbora Šouláková.
Ketamin coby psychedelická látka vám dá nahlédnout dovnitř sebe, což při psychických potížích, a nejen při nich, nemusí být vždy pohodlné. Ale i s tím se počítá. „Může to být pro někoho nepříjemné. Ale stoprocentně víme, že ten člověk je v bezpečí, že se nám vždycky vrátí zpátky, nikdo tam nezůstane,“ říká Barbora Šouláková. Zní to přesvědčivě. Za celou dobu, co terapeutka tuhle metodu nabízí klientům Psyonu, se nestalo, že by z toho měl někdo problémy. Je samozřejmě možné, že se budete cítit při samotném procesu špatně. Jde přece jen o intenzivní zážitek, který je potřeba vnitřně zpracovat. S tím vám terapeut pomůže. Terapeuti pracující s ketaminem rozhodně nedoporučují léčit si své deprese samostatně pod vlivem jakékoli drogy někde na party. Podle Terezie Kovalové ketamin pod dohledem a s následnou integrací nelze srovnávat s kouřením marihuany, která může mít špatný vliv pro úzkostné lidi. „Ta integrační část je pro mě důležitější než sám zážitek, je potřeba s tím pracovat,“ říká violoncellistka, jež ketaminovou terapii absolvovala už třikrát.
Ketamin, který si nemůžete normálně koupit domů, je v terapeutickém centru legální. Někteří zastánci této léčebné metody věří, že podobný osud čeká i psilocybin (vyskytuje se například v lysohlávkách), který by mohl pomoci pacientům s rezistentní depresí i nevyléčitelně nemocným.
Tenhle způsob léčby depresí se tedy jeví jako bezpečný, i když je to samozřejmě paradox, protože je známo, že omamné látky psychické potíže mohou prohlubovat; ale zdá se, že pod dohledem a následným pochopením se mění pravidla hry. „Ketaminem asistovaná terapie není indikovaná při léčbě dětí a dospívajících, nemám s ní proto osobní zkušenost u svých pacientů. Kolegové z práce s dospělými pacienty referují, že vidí efektivitu u akutních symptomů závažných afektivních poruch a závažných suicidálních tendencí,“ uvádí Tomáš Jandáč z Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN.
Drogy z šedé zóny či na předpis
Pojďme se podívat na jiné legální drogy. „Legální návykové látky určené pro konzumaci jsou alkohol, nikotin a léky. Jejich výroba a prodej jsou regulovány zákonem, stát z nich má daňové příjmy. Kromě toho jsou užívány některé látky prodávané k jiným účelům, těkavé látky,“ objasňuje Pavla Chomynová, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti (NMS). Těkavé látky jsou jasné, jde o různá lepidla a rozpouštědla. Mnohem zajímavější jsou stimulační látky, které se předpisují například na nemoc ADHD. Jejich zneužití vás sice dostane do rauše, ale také vám může přivodit infarkt, křeče a další libůstky.
NMS připravuje na druhou půlku podzimu Zprávu o nelegálních drogách v České republice 2023, ve které se zaměřuje i na kratom. Ten si poslední dobou oblíbili nejen dospělí, ale hlavně děti. Tato přírodní psychoaktivní látka pocházející z jihovýchodní Asie působí velmi rozdílně v závislosti na dávce. Má analgetické, euforické či stimulační účinky, ale také účinky tlumivé až opiátové.
Kratom se nedá úplně zařadit mezi legální drogy, ale mezi tzv. nové syntetické drogy, známé také pod názvem „designer drugs“ a „legal highs“. Tyto druhy stimulačních látek se pohybují v šedé zóně, a než na ně vláda začne reagovat, napáchají značné škody. Na trhu nejsou pochopitelně prodávány jako drogy, ale jsou označovány například jako sběratelské předměty, rostlinná hnojiva či přísady do koupele. „Kratom a některé jiné látky jsou označovány jako psychomodulační a v Poslanecké sněmovně je právě projednáván návrh novely zákona o návykových látkách, kterým by byl status těchto látek upraven,“ vysvětluje Pavla Chomynová.
Před více než deseti lety bylo možné koupit si extrakt z šalvěje divotvorné, což byl docela silný halucinogen, než se dostal na seznam zakázaných látek.
Adiktologové ve svých ordinacích v souvislosti se závislostí na kratomu vídají často mladé muže okolo osmnácti let. Sami uživatelé bývají překvapeni, že je tato látka návyková. Kromě toho se u tohoto opioidu ani neví, co vše obsahuje, chybí kontrola například na množství pesticidu. Nicméně Česko-slovenská asociace za kratom nepopírá, že tuhle látku lze zneužít, a proto se pustila do vyjednávání s vládou. Její členové vidí kratom v dnešní době jako přínos, jako náhradu za farmakotika, ale uvědomují si, že dochází k jeho zneužívání, proto se chtějí podílet na tvorbě pravidel při jeho prodeji.
Mezi rostlinné psychoaktivní látky se řadí kromě kratomu maté, matcha, guarana či káva, ano, i kofein je psychoaktivní látka. A samozřejmě nikotin.
A pak tu máme léky. Samozřejmě na recept, u léčiv, jako je například morfin, jde o recepty s tzv. modrým pruhem. Mezi časté léky zneužívané pacienty jsou uklidňující léky typu xanax, lexaurin či neurol. Řeč je o tzv. benzodiazepinech, lécích, které vám pomáhají v boji proti úzkostem, ale jsou také vysoce návykové. Tohle už před několika lety začali reflektovat lékaři, kteří si hlídají, komu a kolik léčiva předepíší.
Kromě toho sbírat určitý druh hub a vařit si z nich čaj také nelegální není. Je tedy čím se dostat do rauše. Jen ti šamani, kteří by nás tím vším provázeli, nám tady nějak chybějí.