Topení dřevem se stále vyplatí, lidé by si ale měli připravit zásoby
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dřevo je oproti plynu a elektřině stále cenově nejvýhodnějším zdrojem vytápění, pokud je na to domácnost zařízená. Oproti minulému roku navíc cena dřeva poklesla o zhruba 30 procent. Kdo se ještě teď rozhodne předzásobit na zimu, neprohloupí. Od začátku příštího roku se totiž chystá zdražení, a to hlavně kvůli plánovanému navýšení daně z přidané hodnoty na palivové dřevo i pelety z 15 na 21 procent, což některým domácnostem může topení zdražit i o jednotky tisíc korun.
Prostorový metr tvrdého a vyschlého dřeva, které je nejvhodnější na topení, stojí nyní podle srovnávače cen v průměru kolem 2443 korun. Jde o nejvýhřevnější dřevo z listnatých stromů. Nejčastěji dub, buk, akát nebo habr. Syrové je ještě o něco levnější. Jeho cena se aktuálně pohybuje kolem 2015 korun za metr.
U některých obchodníků klesla cena prostorového metru (kubíku) tvrdého dřeva od začátku roku i o více než 500 korun. U měkkého, jako je smrk, borovice nebo bříza, ještě o něco víc. V průměru teď stojí 1425 korun. U měkkého i tvrdého dřeva je tedy momentálně cena nejnižší za poslední rok.
Dřevo se na této hladině drží přibližně už od léta, kdy jeho ceny výrazně klesly kvůli nižší poptávce. Lidé se totiž v průběhu minulé topné sezóny kvůli obavám z astronomických cen elektřiny, ale hlavně plynu předzásobili ve velkém, a nyní tak nemají o dřevo nouzi. Podle oslovených obchodníků si v době rostoucích cen energií, na podzim a v zimě minulého roku, zákazníci objednávali zásoby na dva až tři roky dopředu. V době rostoucích cen energií si dřevo na topení navíc začali objednávat i ti, kdo jím dříve netopili. To vyhnalo cenu na několik měsíců nahoru.
Loni touto dobou dokonce nebylo výjimkou, když prodejci hlásili zákazníkům, že dřevo dodají třeba i za dva měsíce. To už dnes ale rozhodně neplatí. Pokud si dřevo objednáte teď, bude k vám dopraveno s velkou pravděpodobností v řádu jednoho či dvou týdnů, v závislosti na kapacitách dodavatele. „Letos nemám problém, loni jsme situaci trochu podcenili,“ říká jeden z prodejců dřeva.
Pokles ceny se týká i dřevěných pelet. Letos se prodávají v průměru za 8 až 9 korun za kilogram, zatímco v loňském roce jejich průměrná cena činila 12 až 13 korun za kilogram. Podle předsedy České pelety, klastru sdružujícího výrobce dřevních paliv a ekologických spalovacích zdrojů, Vladimíra Stupavského cena poklesla i přes ochlazení stavebního trhu kvůli čemuž se na pilách řeže méně dřeva a je i méně pilin, které jsou základem pro výrobu pelet.
Podle Stupavského u nás peletami vytápí asi 50 tisíc domácností. Jejich počet se výrazně zvýšil poté, co trh s palivy proměnila. energetická krize. „Plyn se ukázal jako nespolehlivý zdroj energie a Češi se viditelně přiklonili k domácímu palivu – dřevu a dřevním palivům, jako jsou především pelety a brikety,“ uvedl předseda peletářského klastru Stupavský. V následujících měsících očekává další nárůst zájmu o kotle na dřevní paliva, protože od září 2024 bude zakázáno topení kotli první a druhé emisní třídy, což se týká zejména nejstarších uhelných kotlů.
V současné době se na dřevo, pelety, brikety a další palivové suroviny ze dřeva vztahuje sazba DPH ve výši 15 procent. V případě schválení vládního daňového (konsolidačního) balíčku, k čemuž s největší pravděpodobností dojde, se ale od už od ledna přesune palivové dřevo do 21procentní sazby DPH, stejně jako některé služby, nápoje nebo například řezané květiny. A prodejci už potvrzují, že zvýšení sazby DPH budou muset promítnout i do cen. Dřevo tak budou mít levnější ti, kteří si objednají ještě před koncem roku do zásoby.