Pravice se sjednocuje. Le Penová vyzvala Meloniovou k vytvoření superskupiny v EP
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vůdkyně francouzské pravice Marine Le Penová navrhla italské premiérce Giorgie Meloniové, aby s ní spojila síly v nové alianci v Evropském parlamentu.
"Nyní je čas se sjednotit, bylo by to opravdu užitečné," řekla Le Penová deníku Corriere della Sera. "Myslím, že bychom takovou příležitost neměli promarnit," dodala.
Pozvání přišlo poté, co francouzské Národní sdružení (RN) prohlásilo, že již nebude v parlamentu zasedat s Alternativou pro Německo (AfD), a unijní frakce Identita a demokracie (ID) německou stranu vyloučila kvůli skandálům týkajícím se volebního lídra strany Maximiliana Kraha. Toho dohnaly kauzy týkající se podezření z přijímání úplatků za ruskou propagandu a také případ jeho asistenta, který je podezřelý ze špionáže pro Čínu.
Nabídka Le Penové - pokud by ji Meloniová přijala - by znamenala zásadní změnu rozložení nacionalistických a pravicových sil v parlamentu, neboť Meloniové strana Bratři Itálie (FdI) v současné době zasedá v jiné frakci, v Evropských konzervativcích a reformistech (ECR), jejichž členem je i česká Občanská demokratická strana (ODS).
Ačkoli průzkumy předpovídají, že po hlasování 6. až 9. června by se do 720členného shromáždění mohlo dostat rekordních 165 poslanců z nacionalistické pravice, za současného stavu by byli rozptýleni mezi dvě nesourodé parlamentní frakce.
Do frakce ID, kde je i francouzské Národní sdružení (RN), patří nizozemská Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse, rakouská Svobodná strana Rakouska (FPÖ) či česká Svoboda a přímá demokracie (SPD), zatímco v ECR jsou kromě ODS i polská strana Právo a spravedlnost (PiS) či španělský Vox.
Pravděpodobných 14 poslanců, které by podle prognóz měla získat strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána, plus až 17 poslanců, které by měla získat AfD, jsou nezařazení, neboli bez parlamentní frakce, což je zbavuje velké části vlivu.
Le Penovou navrhovaná "superskupina" krajní pravice je vzhledem k frakčnímu soupeření stran považována za velmi nepravděpodobnou, podotkl britský deník. Ale to, zda a jak se strany přeskupí, by mohlo mít vliv na fungování europarlamentu a v konečném důsledku i na fungování EU.
Podle analytiků bude role Meloniové v povolebním procesu klíčová. Italská premiérka se v EU dosud projevovala převážně konstruktivně a získala si podporu odcházející středopravicové předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která ovšem usiluje o své znovujmenování. To Meloniové zajistilo nečekaný vliv na úrovni EU, který by v případě, že by se spojila s Orbánem a Le Penovou, nevyhnutelně ztratila.
Meloniová v neděli uvedla, že nic nevylučuje. "Mým hlavním cílem je vytvořit alternativní většinu k té, která vládla v posledních letech, středopravou většinu... která pošle levici do opozice," řekla italské televizi.