Česko sužovaly silné bouřky. Bez elektřiny bylo přes 30 000 domácností, nejvíce na Moravě a Liberecku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Po silných bouřkách, které se vyskytly v Česku v pátek a v noci na dnešek, bylo ráno bez elektřiny kolem 30 000 domácností. Nejhorší byla situace v Moravskoslezském, Jihomoravském a Libereckém kraji, uvádí ČEZ a EG.D. Obnovení dodávek předpokládají energetici během dnešního dne. Hasiči měli kvůli bouřkám od pátečního odpoledne přes 1000 výjezdů, nejčastěji odstraňovali popadané stromy. Meteorologové zaznamenali nejvyšší náraz větru na letišti v Mošnově, a to skoro 100 kilometrů za hodinu, v bouřkách se podle nich vytvářely kroupy mezi třemi až osmi centimetry, největší byly na Znojemsku.
"I když vše nebylo zcela jisté s ohledem na přítomnost saharského prachu a oblačnosti, nakonec k rozvoji velmi a extrémně silných bouří v pátek došlo. První velmi intenzivní bouře začaly doslova explozivně růst v Pošumaví kolem 16:30," napsal na síti X Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Vývoj byl podle meteorologů překotný a velmi rychle se z bouřek staly supercely, které už krátce po svém vzniku produkovaly kroupy i kolem šesti centimetrů na Písecku. Další vývoj směřoval směrem k severovýchodu přes oblast středních Čech až na hranice s Polskem. I v této oblasti ČHMÚ zaznamenal velké kroupy. Večer se supercela objevila na jihu Vysočiny, postupovala na východ. "Kromě škod větrem produkovala tato supercela na jižním cípu systému velké kroupy, patrně jedny z největších včera (v pátek) zaznamenaných. Na Znojemsku dosahovaly až k osmi centimetrům," uvedl ČHMÚ.
Intenzivní srážky pak zasáhly Brno a dál postupoval bouřkový systém do Slezska, ale částečně slábnul. "Během noci se bouřky vyskytovaly výjimečně také a ještě po půlnoci byly schopné produkovat poměrně výrazné škody a velmi intenzivní srážky," uvedl ČHMÚ.
Hasiči měli kvůli bouřkám přes 1000 výjezdů. "Hodně zásahů bylo v Jihočeském a Středočeském kraji. Dále večer v Libereckém kraji a Jihomoravského kraji, kde evidují nejvíc případů. V noci jsme dále často vyjížděli v kraji Moravskoslezském a Olomouckém," napsali na siti X.
Hasiči v Libereckém kraji vyjeli v souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky k více než stovce událostí. Zasahovali zejména na vyvrácených stromech a poškozených střechách. Nejsilněji bylo zasaženo Turnovsko a Jablonecko. pic.twitter.com/z0hYLgpfk6
— HZS LIBERECKÉHO KRAJE (@hzs_lbk) June 21, 2024
Bouřky omezovaly i železniční dopravu, hasiči Správy železnic měli k ranní 06:00 kvůli bouřkám 17 výjezdů, nejčastěji odstraňovali popadané stromy na trati, zasahovali i u pádů stromů do trakčního vedení. V Jihomoravském kraji v úseku mezi Adamovem a Blanskem omezuje dopravu naplavené bahno.
Firma ČEZ evidovala ráno kolem 09:00 kvůli bouřkám 31 poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny bylo kolem 21 000 domácností. ČTK to řekla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Nejvíc postižený je podle ní Moravskoslezský kraj, zejména Karvinsko a Frýdecko-Místecko, a pak Jablonecko v Libereckém kraji.
Distribuční společnost EG.D ze skupiny E.ON, která působí zejména na jihu Čech a Moravy, evidovala ráno kolem 07:00 zhruba 7800 odběratelů s omezenými dodávkami, podle mluvčího firmy Lubomíra Budného zejména na Vyškovsku a na Brněnsku, Blanensku a Kroměřížsku.