Přístupové rozhovory EU s Ukrajinou by mohly začít už letos, uvedla Metsolaová při návštěvě Lvova
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rozhovory o členství Ukrajiny v Evropské unii by mohly začít už letos, uvedla dnes na návštěvě Ukrajiny předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. Postavení kandidátské země získala Ukrajina loni v létě, čtyři měsíce po zahájení ruské invaze. Proces vstupu do Evropské unie trvá obvykle několik let.
„Doufám, že by mohla přístupová jednání začít už letos. Budoucnost Ukrajiny je v Evropské unii,“ uvedla podle agentury AFP Metsolaová na návštěvě západoukrajinského města Lvov. Konečné rozhodnutí bude záležet na vládách jednotlivých členských států EU, z nichž některé jsou skeptické ohledně toho, zda se Ukrajina dokáže vzpamatovat z války a přijmout nezbytné demokratické a protikorupční reformy, aby se v brzké době kvalifikovala na členství, poznamenal k tomu list The Guardian.
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy met with the head of the European Parliament Roberta Metsola in Lviv. pic.twitter.com/of7X7XcSXk
— NEXTA (@nexta_tv) March 4, 2023
Metsolaová se na Ukrajině setkala s prezidentem Volodymyrem Zelenským a předsedou parlamentu Ruslanem Stefančukem. V Bruselu nicméně patří mezi ty, kteří jsou optimisté a myslí si, že jak nabídku členství v EU, tak i potřebné reformy lze urychlit.
„Rychlost s jakou ukrajinský parlament a vláda dělají pokroky k vstupu do EU mě ohromuje,“ uvedla Metsolaová. Setkání bylo zaměřeno téměř výhradně na přihlášení Ukrajiny do EU, ale Metsolaová s ukrajinskými politiky řešila i další dodávky zbraní či sankce proti Rusku, uvedla její mluvčí pro Politico.
Krom setkání se Zelenským a Stefančukem navštívila Metsolaová také památník padlých v boji proti okupantům. „Za poslední rok jsem se toho od Ukrajiny hodně naučila. Ale možná nejdůležitější lekcí je ta, kterou formuloval Taras Ševčenko (významný ukrajinský básník poz. red): ´Pokračujte v boji, vaše vítězství je jisté.´ To je pravda, jak v boji za mír a svobodu, tak v životě. Nikdy se nevzdávejte,“ uvedla Metsolaová na svém Twitteru. Metsoliová už je na Ukrajině od propuknutí konfliktu podruhé, poprvé zemi navštívila v dubnu 2022.
With President @ZelenskyyUa in Lviv.
— Roberta Metsola (@EP_President) March 4, 2023
I have learnt many things from Ukraine the past year. But perhaps the most important lesson is one articulated by Taras Shevchenko: "Keep fighting, you are sure to win".
True in the quest for peace & freedom as it is in life.
Never give up. pic.twitter.com/FEtxqvq7xW
Ukrajinský prezident Metsolaové poděkoval za její roli při zajišťování podpory Evropského parlamentu právě pro žádost Ukrajiny o členství v EU. „Ukrajina si dala za cíl dokončit implementaci doporučení Evropské komise (EK) co nejdříve to bude možné a zahájit vyjednávání o vstupu do EU už tento rok,“ uvedl Zelenskyj.
Jakmile začnou formální jednání, EK bude posuzovat, zda Kyjev splnil kritéria pro členství, a pak vydá stanovisko. Následně lídři nynější sedmadvacítky rozhodnou, zda a kdy Ukrajinu přijmou. Tento proces často trvá déle než pět let a pro některé kandidátské země, jako je například Turecko či některé státy západního Balkánu, se téměř zastavil, uvedl The Guardian.
čtk,
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.