Přístupové rozhovory EU s Ukrajinou by mohly začít už letos, uvedla Metsolaová při návštěvě Lvova
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rozhovory o členství Ukrajiny v Evropské unii by mohly začít už letos, uvedla dnes na návštěvě Ukrajiny předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. Postavení kandidátské země získala Ukrajina loni v létě, čtyři měsíce po zahájení ruské invaze. Proces vstupu do Evropské unie trvá obvykle několik let.
„Doufám, že by mohla přístupová jednání začít už letos. Budoucnost Ukrajiny je v Evropské unii,“ uvedla podle agentury AFP Metsolaová na návštěvě západoukrajinského města Lvov. Konečné rozhodnutí bude záležet na vládách jednotlivých členských států EU, z nichž některé jsou skeptické ohledně toho, zda se Ukrajina dokáže vzpamatovat z války a přijmout nezbytné demokratické a protikorupční reformy, aby se v brzké době kvalifikovala na členství, poznamenal k tomu list The Guardian.
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy met with the head of the European Parliament Roberta Metsola in Lviv. pic.twitter.com/of7X7XcSXk
— NEXTA (@nexta_tv) March 4, 2023
Metsolaová se na Ukrajině setkala s prezidentem Volodymyrem Zelenským a předsedou parlamentu Ruslanem Stefančukem. V Bruselu nicméně patří mezi ty, kteří jsou optimisté a myslí si, že jak nabídku členství v EU, tak i potřebné reformy lze urychlit.
„Rychlost s jakou ukrajinský parlament a vláda dělají pokroky k vstupu do EU mě ohromuje,“ uvedla Metsolaová. Setkání bylo zaměřeno téměř výhradně na přihlášení Ukrajiny do EU, ale Metsolaová s ukrajinskými politiky řešila i další dodávky zbraní či sankce proti Rusku, uvedla její mluvčí pro Politico.
Krom setkání se Zelenským a Stefančukem navštívila Metsolaová také památník padlých v boji proti okupantům. „Za poslední rok jsem se toho od Ukrajiny hodně naučila. Ale možná nejdůležitější lekcí je ta, kterou formuloval Taras Ševčenko (významný ukrajinský básník poz. red): ´Pokračujte v boji, vaše vítězství je jisté.´ To je pravda, jak v boji za mír a svobodu, tak v životě. Nikdy se nevzdávejte,“ uvedla Metsolaová na svém Twitteru. Metsoliová už je na Ukrajině od propuknutí konfliktu podruhé, poprvé zemi navštívila v dubnu 2022.
With President @ZelenskyyUa in Lviv.
— Roberta Metsola (@EP_President) March 4, 2023
I have learnt many things from Ukraine the past year. But perhaps the most important lesson is one articulated by Taras Shevchenko: "Keep fighting, you are sure to win".
True in the quest for peace & freedom as it is in life.
Never give up. pic.twitter.com/FEtxqvq7xW
Ukrajinský prezident Metsolaové poděkoval za její roli při zajišťování podpory Evropského parlamentu právě pro žádost Ukrajiny o členství v EU. „Ukrajina si dala za cíl dokončit implementaci doporučení Evropské komise (EK) co nejdříve to bude možné a zahájit vyjednávání o vstupu do EU už tento rok,“ uvedl Zelenskyj.
Jakmile začnou formální jednání, EK bude posuzovat, zda Kyjev splnil kritéria pro členství, a pak vydá stanovisko. Následně lídři nynější sedmadvacítky rozhodnou, zda a kdy Ukrajinu přijmou. Tento proces často trvá déle než pět let a pro některé kandidátské země, jako je například Turecko či některé státy západního Balkánu, se téměř zastavil, uvedl The Guardian.
čtk,