Zákonodárci chtějí omezit obchod se zbraněmi. „Horkou jehlou šitý pozměňovák,“ zní kritika
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministerstvo vnitra chce upravit a omezit obchod se zbraněmi v České republice. Na ministerstvo a následně do Poslanecké sněmovny míří nyní několik pozměňovacích návrhů, které se týkají regulace tlumičů a omezení držení palných zbraní. Rezort vnitra chce omezit prodej tlumičů a zpřístupnit detailní informace o prodeji zbraní policii, což se setkalo s kritikou ze strany zbraňových insiderů. Podle zástupců LEX - sdružení na ochranu práv majitelů zbraní se zákonodárci snaží pouze o "falešný pocit bezpečí" a připravují "horkou jehlou šitý pozměňovák."
Pracovní skupina ministerstva vnitra představila několik pozměňovacích návrhů novely zákona č. 90/2024 Sb., o zbraních a střelivu již na konci září. Na stole je regulace a omezení tlumičů, včetně podrobnějšího přístupu policistů k informacím o převodu zbraní a střeliva, který by měl pomoci lépe zachytit podezřelé nákupy. O těchto návrzích bude vnitro jednat v pátek, řekl mluvčí ministerstva vnitra Adam Rözler.
Návrhy podle mluvčího reagují na prosincový masakr na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Pracovní skupina ministerstva uvedla, že je nutné, aby policie měla kvůli předcházení trestné činnosti k dispozici online přístup k informacím o převodech střeliva v detailnějším a větším rozsahu, než jak je tomu doposud.
Jednání skupiny navazuje na přijetí zákona o zbraních a střelivu, který zavádí přísnější pravidla držení zbraní a lepší podmínky pro jejich vymáhání. Předpis má také zpřehlednit systém a provázání databází se zdravotnickými registry. „Jako důležitá se ukazuje také regulace tlumičů,“ uvedl dále mluvčí. V budoucnu by proto mělo být zakázané jejich běžné užívání pro krátké zbraně. „Držení tlumičů, které už držitelé vlastní, by dle návrhu mělo být možné jen po jejich platném ověření,“ dodal Rözler.
"Zločinci si se zákony hlavu nelámou"
Viceprezident společnosti LEX Jakub Smetánka na nedávné konferenci věnované zbraním uvedl, že trestné činy spáchané legálně drženou palnou zbraní jsou zcela marginálním množstvím v celkovém objemu zločinů. Organizace LEX ve svém tiskovém prohlášení uvedla, že například v roce 2023 bylo celkových trestných činů 181 417, zatímco trestných činů spáchaných legální zbraní bylo 32. "Dále byl prezentován statistický přehled počtu zbraní a počtu vražd z necelých padesáti zemí. Závěrem této části prezentace pak bylo tvrzení, že na základě těchto dat nelze najít korelaci mezi počtem zbraní ve společnosti a páchanou kriminalitou," stojí v prohlášení.
Smetánka odmítá také tvrzení organizace Amnesty International, podle níž má policie pouze omezené možnosti odebrání zbrojního průkazu v případě, že držitel přestane splňovat některé zákonem stanovené podmínky. Podle LEX mají policisté zhruba deset let jednoznačné oprávnění zajistit zbraně i příslušné doklady neprodleně poté, co zjistí, že daný držitel nesplňuje některou z podmínek.
Podle Smetánky nepřinese návrh na omezení tlumičů pozitivní efekt. "Spíš je to další horkou jehlou šitý pozměňovák, který přinese maximálně falešný pocit bezpečí. Zločinci si většinou moc hlavu nelámou s pravidly a zákony," uvedl Smetánka.
Novelu zbraňového zákona v červnu podpořila Poslanecká sněmovna v prvním kole a příští týden následuje další sněmovní jednání. Prodejci zbraní a střeliva ale zřejmě budou muset hlásit policii podezřelé nákupy dříve než od roku 2026, kdy začne nový zákon platit. Policie má také získat širší možnosti pro zajištění zbraní.