Meteorologové rozšířili výstrahu. Výrazné srážky zasáhnou i jižní a západní Čechy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Meteorologové rozšířili výstrahu na extrémní srážky a záplavy o další oblasti Vysočiny či jižní část Šumavy. Intenzivní déšť se oproti předchozí prognóze dostane od pátku víc na západ země do Ústeckého a Plzeňského kraje. Situaci bude o víkendu navíc komplikovat silný vítr, který zasáhne celou republiku s výjimkou Plzeňského kraje. Vyplývá z aktuálních informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
"Během následujících dní - minimálně do neděle - bude počasí u nás ovlivňovat tlaková níže Boris spojená s frontálním rozhraním, které bude na většinu území přinášet výrazné srážkové úhrny, v jihovýchodní polovině Česka a místy i na návětří výše položených míst až extrémní," uvedli meteorologové.
Silný vítr dorazí do republiky v pátek večer. V nárazech dosáhne rychlosti až 90 kilometrů v hodině, na horách na severu a severovýchodě země kolem 110 kilometrů v hodině.
Během příštích čtyř dnů má na většině území Česka spadnout mimořádné množství srážek, většinou naprší od 150 do 250 milimetrů, tedy litrů vody na metr čtvereční, v Jeseníkách až 400. Kvůli tomu se od pátku a zejména o víkendu začnou zvedat hladiny řek, na některých i výrazně přes třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Meteorologové proto pro východ, jih a sever země vydali výstrahu na povodně s extrémním stupněm nebezpečí, v dalších regionech včetně středních a severozápadních Čech či Prahy platí povodňová pohotovost s možným překročením druhých stupňů.
Stát, kraje, města, integrovaný záchranný systém i další instituce se od středy chystají na hrozící záplavy, situace by podle předpovědi mohla být podobná jako při velkých povodních v letech 1997 a 2002. Nyní je ale podle zástupců vlády i odborníků Česko daleko lépe na podobné přírodní katastrofy připraveno, do protipovodňových opatření se investovaly miliardy korun.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.