Za posledních 24 hodin zemřelo v Gaze dalších 187 Palestinců
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Za posledních 24 hodin zemřelo v Pásmu Gazy při izraelských útocích dalších 187 Palestinců, uvedla v noci na dnešek agentura Reuters s odvoláním na zdejší úřady kontrolované radikálním palestinským hnutím Hamás. Palestinských novinářů zemřelo podle stejných zdrojů od začátku války 7. října už 106. Konflikt je pro novináře nejsmrtelnějším za dlouhá léta.
Celkový počet mrtvých se podle statistik úřadů v Gaze, které řada mezinárodních organizací považuje za vcelku spolehlivé, vyšplhal na 21.507, což odpovídá zhruba jednomu procentu předválečné populace tohoto úzkého pobřežního pásu při Středozemním moři. Další tisíce obětí mohou být pohřbeny pod sutinami mnoha budov, které Izrael při své ofenzivě srovnal se zemí.
Pokud jde o počet zabitých novinářů, uvedl Výbor na ochranu novinářů (CPJ) už minulý týden, že za prvních deset týdnů války mezi Izraelem a Hamásem bylo zabito více novinářů, než kdy v jedné zemi za celý rok. Statistika CPJ, který obvinil izraelskou armádu ze zásahů proti novinářům a jejich rodinám v Gaze, tehdy čítala 61 zabitých novinářů. Tiskový úřad vlády v Gaze nyní tvrdí, že novinářů zemřelo ještě o několik desítek více.
Izrael masivní ofenzivou reaguje na říjnový útok Hamásu a dalších ozbrojených skupin, při němž v Izraeli zahynulo na 1200 lidí, převážně civilistů. Dalších asi 240 lidí radikálové unesli a zavlekli do Gazy. Kolem 130 jich podle izraelských médií stále zadržují, i když kolem 20 je už po smrti.
Kritická je podle humanitárních organizací nadále situace civilistů v Gaze, kde celkem žije na 2,3 milionu Palestinců, z nichž velká většina kvůli válce musela opustit své domovy. V pátek se do pásma dostalo 81 kamionů s humanitární pomocí, což je podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) "žalostně nedostatečné".
Při listopadovém týdenním příměří Izrael do Gazy pouštěl kolem 200 kamionů s humanitární pomocí denně, před začátkem války jich bylo každý den kolem 500.