Pro krajské volby se spojují strany vnímané jako protestní. Společně si mohou sáhnout na slušný výsledek
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V nadcházejících krajských volbách se ukáže nové spojenectví tří stran, které se na české scéně profilují jako protestní: K SPD a Trikolóře se přidá PRO Jinřicha Rajchla. Spojení bude v krajských volbách fungovat pomalu častěji než koalice Spolu, vzbuzuje ale řadu otázek o jeho účelovosti a smysluplnosti. Dohromady by si totiž nová koalice podle průzkumů sáhla na solidní výsledek, třebaže její představitelé někdejší podobné sbližování ODS, TOP 09 a lidovců sami kritizovali. Politologové se shodují na tom, že motivy tohoto spojenectví jsou především strategické a praktické.
Podle Petra Justa, politologa z Metropolitní univerzity Praha, jde především o maximální zisk z této spolupráce. „SPD vidí, že díky sílící konkurenci ze strany jiných podobně laděných protestních subjektů, které jsou navíc atraktivní svou novostí, začíná SPD ztrácet. SPD a Tomio Okamura se již v očích mnoha protestních voličů ve srovnání s nově a čerstvě působící konkurencí trochu ‚ochodili‘,“ vysvětluje Just.
Pro Trikolóru a PRO je toto spojenectví výhodné, protože by se samostatně nepřehouply přes 5procentní hranici potřebnou pro vstup do krajských zastupitelstev, dodává. „V případě sněmovních voleb by ale už situace byla jiná, protože tam se na koaliční spojenectví uplatňuje vyšší uzavírací klauzule. Pokud by šla SPD s Trikolórou a PRO i do sněmovních voleb, zaregistrují se účelově jako jeden volební subjekt, aby se vyhnuly navýšení klauzule,“ dodává Just.
Tento postup již v minulosti použilo spojenectví Trikolory, Svobodných a Soukromníků, kteří se pro volby do Poslanecké sněmovny zaregistrovali jako jeden subjekt „Trikolora Svobodní Soukromníci“.
Roman Chytilek, politolog z Masarykovy univerzity, souhlasí, že spolupráce má smysl, ale z jiných důvodů než u koalice Spolu. „SPD jde spíše o lov desetin procent, které jí mají v krajích pomoci bezpečněji zdolat klauzuli,“ říká Chytilek. Evropské volby podle něj postavily SPD do kritické situace, kdy její témata převzaly strany jako ANO a Přísaha. „Pro malé strany je to příležitost mít alespoň nějaké zastupitele,“ dodává Chytilek. Nicméně upozorňuje, že úspěch tohoto spojenectví není zaručený. „SPD nakládala s tím, že byla dlouho hegemonem některých politických témat, dost nedbale a prováhala své šance. Speciálně tyto volby mohou její krizi spíše prohloubit, než ji zažehnat,“ varuje Chytilek.
Poslední preference
Podle průzkumu agentury Median by v květnových sněmovních volbách získala SPD 7,5 procenta hlasů, což představuje pokles oproti dubnu. Naopak strana Přísaha, která čerpá nové příznivce z hnutí ANO, se přiblížila pětiprocentní hranici potřebné pro vstup do Poslanecké sněmovny. Ze stran, které nyní nemají zastoupení ve Sněmovně, zaznamenala podle Medianu největší vzestup Přísaha s 4,5 procenta.
Agentura Kantar uvádí, že hlavními důvody odlivu voličů od SPD jsou „přílišné politikaření, nedodržování slibů a spojení s Trikolorou“. Podle Kantaru se bývalým příznivcům nelíbí, že strana nepřichází s ničím novým, a proto odcházejí nejčastěji k hnutí ANO nebo k mimoparlamentním stranám. Z mimoparlamentních stran posílila právě Přísaha, která podle průzkumu čerpá nové příznivce z hnutí ANO.
Opět referendum o vládě
Koalice SPD, Trikolóry a PRO chce krajské volby pojmout jako referendum o současné vládě, kterou označuje za asociální. „Tato vláda musí skončit co nejdříve. Začneme na krajích, potom potáhneme na Strakovku,“ prohlásil předseda hnutí Tomio Okamura při zahájení kampaně. Kampaň s heslem „Česko proti drahotě“ má stát kolem 20 až 25 milionů korun.
V čele kandidátek v krajských volbách nebudou stát lídři stran – Tomio Okamura, Jindřich Rajchl ani předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová – nýbrž většinou poslanci SPD. Kandidovat spolu budou ve většině krajů, ve třech i se Svobodnými.
Naopak koalice Spolu, kterou tvoří Občanští demokraté, lidovci a TOP 09, bude v zářijových krajských volbách kandidovat společně ve čtyřech regionech. V dalších osmi krajích se na spolupráci dohodly alespoň dva ze tří subjektů tvořících vládní koalici Spolu. Pouze ve Zlínském kraji bude každá z těchto stran na jiné kandidátce.
Spojení SPD, Trikolóry a PRO v krajských volbách je podle expertů strategickým krokem, který má potenciál být výhodný pro všechny tři strany. Politologové však upozorňují na účelovost tohoto spojenectví a možné problémy, které může přinést v dlouhodobém horizontu.
„To, že strany často jednají způsobem, který kritizují u jiných, není bohužel nic neobvyklého. A SPD není první ani poslední, která to dělá. Ukazuje to na jejich pokrytectví. Navíc lze očekávat, že pokud by šla SPD s Trikolórou a PRO i do sněmovních voleb, kde by čelily vyšší uzavírací klauzuli, zaregistrují se účelově jako jeden volební subjekt, aby se účelově vyhnuly právě tomu navýšení,“ soudí Just. Spojení v rámci Spolu nebo koalice PirSTAN podle něj bylo férovější.