Trump plánuje radikální změny: Dvojstupňové NATO. Chce jednat s Moskvou, která území si ponechá
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Bývalý americký prezident Donald Trump několikrát zdůrazňoval, že opustí NATO. Jak však vyplývá z rozhovorů s bývalými Trumpovými úředníky pro národní bezpečnost a experty na obranu, Trumpův výstup z NATO je ve skutečnosti nepravděpodobný. Výměnou za pokračující účast Spojených států by Trump mimo jiné očekával, že evropské země drasticky zvýší své výdaje na obranu. Zároveň by podnikl to, co jeden z obranných expertů Trumpova poradního kruhu pro národní bezpečnost Dan Caldwell popisuje jako „radikální přeorientování“ NATO. Informuje server Politico.
Součástí vznikajícího Trumpova plánu na reformu NATO je její dvoustupňový systém. „Členské země, které dosud nesplnily cíl vydávat dvě procenta HDP na obranu, by se netěšily obranné velkorysosti a bezpečnostním zárukám Spojených států,“ uvedl vysoký představitel bývalé Trumpovy administrativy, armádní generálporučík Keith Kollogg, který s myšlenkou přišel poprvé.
To by mohlo být považováno za porušení článku 5 smlouvy, který zavazuje každého člena NATO přijmout taková opatření, která považuje za nezbytná, aby pomohl tomu, kdo je napaden. Členové Trumpova zahraničněpolitického mozkového trustu však poznamenali, že formulace článku 5 je flexibilní a nevyžaduje, aby kterýkoli člen NATO reagoval vojenskou silou. Sám Trump v několika výrocích naznačil, že spojenci NATO, kteří neplní dvouprocentní výdajový cíl, Spojené státy okrádají.
Klíčovou roli v Trumpových plánech pro NATO by hrálo i vyřešení dva a půl roku trvajícího konfliktu na Ukrajině. Trump v rámci svého plánu pro Ukrajinu uvažuje o dohodě, podle níž by se NATO zavázalo, že se nebude dále rozšiřovat na východ. Konkrétně pak na Ukrajinu a do Gruzie. Následně by se vyjednávalo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o tom, kolik ukrajinského území si Moskva může ponechat, uvádějí dva Trumpovi blízcí experti na národní bezpečnost.
V dubnu deník The Washington Post informoval, že Trumpův předběžný plán zahrnuje také nátlak na Ukrajinu, aby Rusku přenechala Krym a pohraniční oblast Donbas. "Očekával bych velmi rychlou dohodu o ukončení konfliktu," řekl prezident vlivného think tanku The Heritage Foundation Kevin Roberts.
Sám Trump své plány ohledně Ukrajiny veřejně neupřesnil, avšak v předvolební kampani opakovaně slíbil, že ukončení války bude jedním z jeho prvních úkolů. „Ještě předtím, než dorazím do Oválné pracovny, krátce poté, co vyhrajeme prezidentský úřad," prohlásil na svém mítinku ve Filadelfii na konci června. „Slibovat Ukrajině členství v NATO byla chyba a skutečný důvod, proč tato válka začala,“ uvedl Trump v podcastu den před tím.