Jaderné zbraně zůstanou v lidských rukou, shodla se Čína a USA. Je potřeba zvážit všechna rizika AI
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezidenti USA Joe Biden a Číny Si Ťin-pching se shodli na tom, že rozhodnutí ohledně použití jaderných zbraní by měli dělat lidé a ne umělá inteligence (AI). Dohodli se na tom během schůzky v rámci summitu Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC) v Limě, oznámil Bílý dům. Agentura Reuters píše, že jde o první takové vyjádření Spojených států a Číny, tedy zemí, které jsou jadernými mocnostmi.
"Oba lídři potvrdili, že je nutné udržet kontrolu lidí nad rozhodnutím o použití jaderných zbraní," uvádí se v prohlášení Bílého domu. Biden a Si podle něho také dali najevo, že je potřeba "opatrně zvážit možná rizika a technologie využívající umělou inteligenci ve vojenské oblasti je potřeba vyvíjet opatrně a zodpovědně".
Jde o důležité prohlášení "o protnutí umělé inteligence a jaderné doktríny", řekl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan.
Pentagon předpokládá, že Čína má 500 funkčních jaderných hlavic a do roku 2030 jich bude mít přes tisíc. Od roku 2020 svůj jaderný program modernizuje. Spojené státy disponují 1770 funkčními jadernými hlavicemi, Rusko jich má 1710. Podle čínské jaderné doktríny by Peking tento typ zbraní nepoužil jako první. Bidenova administrativa americkou jadernou doktrínu aktualizovala letos a mluvčí Bílého domu podle agentury Reuters už dříve řekl, že "nejde o reakci na nějaký určitý subjekt, zemi nebo hrozbu". Americké činitele ovšem znepokojují jaderné arzenály Číny, Severní Koreje a Ruska.
Sobotní schůzka Bidena se Siem byla jejich poslední před tím, než Bidenovi příští rok v lednu vyprší mandát a z Bílého domu odejde. Americký prezident během ní odsoudil také nasazení tisíců severokorejských vojáků v Rusku, což je "nebezpečné rozšíření ruské protiprávní války proti Ukrajině se závažnými důsledky pro Evropu a mír a stabilitu v regionu Indo-Pacifiku", uvedl úřad amerického prezidenta. Biden dal také svému čínskému kolegovi najevo, že "Spojené státy jsou hluboce znepokojeny tím, že Čína pokračuje v podpoře ruského zbrojního průmyslu".