Ochlazení vztahů se Slovenskem kvůli Kremlu? Jako za Mečiara, formální dopad je minimální
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ochlazení vztahu mezi Českem a Bratislavou rozhodnutím vlády Petra Fialy (ODS) o odložení společných konzultací se formálně odrazí především ve zrušení společného zasedání. Sám premiér Fiala uvedl, že obě země budou pokračovat v bilaterálních vztazích, ale Česko nemůže zavírat oči nad tím, že se v zásadních otázkách se Slovenskem rozchází. Oslovení experti pro Echo24 řekli, že současná situace se v řadě aspektů podoba vztahu ČR s někdejší slovenskou vládou Vladimíra Mečiara.
Odložení konzultací vyvolalo z diplomatického hlediska vlnu emocí. Sám slovenský premiér Robert Fico reagoval ostře. „Snad nebudeme ohrožovat vztahy mezi Slováky a Čechy kvůli ješitnosti nebo kvůli nějakým cílům, které nemají nic společného s česko-slovenským spolužitím,“ uvedl Fico na tiskové konferenci.
Fiala řekl, že Česko se Slovenskem pojí nejen stejná historie, ale i spousta vzájemných vztahů. „Naše společnosti mají přirozené vazby a ty nevytváří politika, ale politika má dělat vše proto to, abychom je mohli rozvíjet a udržovat,“ řekl novinářům Fiala. „Budeme pokračovat v bilaterálních vztazích. Nikdo by neměl mluvit o ohrožení česko-slovenských vztahů jenom proto, že česká vláda se rozhodla nepřistoupit k velmi nadstandardní věci, jako je společné jednání vlád. Vše ostatní poběží. Nemůžeme ale zavírat oči nad tím, že v zásadní otázce, která se týká bezpečnosti Evropy, budoucí bezpečnosti architektury Evropy, máme rozdílný pohled,“ dodal premiér.
Mluvčí vlády Lucie Ješátková pro Echo24 uvedla, že společné mezivládní konzultace byly naplánované na přelom dubna a května tohoto roku v České republice. O odložení na neurčito ve středu rozhodla celá vláda České republiky. „Společná jednání jsou zvykem, pokud existují témata, které by vlády měly řešit společně. Nejde ale o žádné nutné pravidlo nebo podmínku. V minulosti například český kabinet jednal s vládou Polské republiky nebo Izraele. Zároveň platí, že probíhají a budou probíhat individuální jednání například na úrovni jednotlivých ministrů či pracovních skupin nad konkrétními projekty,“ uvedla Ješátková.
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) například uskuteční se svými protějšky jednání V4. Jednání ve formátu V4+ plánuje i ministerstvo životního prostředí. „Nadále platí náš zájem o praktickou spolupráci, není však vhodná doba na symbolická gesta, čímž společné jednání vlád zajisté je. A to i v kontextu blížících se voleb do Evropského parlamentu,“ dodala Ješátková.
Odložení (nikoliv zrušení) mezivládních konzultací se slovenskou vládou se nyní podle ní aktuálně týká plánovaného jednání, které mělo být na přelomu dubna a května. S jednáním se nepojila žádná speciální pracovní místa, která by byla kvůli odložení zrušena.
Předseda zahraničního výboru sněmovny Marek Ženíšek (TOP 09) pro Echo24 řekl, že reakce české vlády byla správná. „Všechno má své hranice. Není to jen o symbolu, je to i praktická stránka věci. Neumím si představit, jak by takové jednání o tématu zahraniční politiky probíhalo. Ruskou propagandu stačí poslouchat z Kremlu. Formální dopad bude takový, že se společné jednání vlády prostě neuskuteční. Je třeba připomenout, že společná jednání nejsou nic automatického," uvedl Ženíšek.
"To, že to Fico prezentuje jinak, je pochopitelné. On říká, : Češi se kvůli podpoře války rozhodli ohrozit vztahy se Slovenskem. Je to přesně naopak. Češi se rozhodli podpořit obranu sousední země Slovenska před fašisty z Kremlu a Fico se rozhodl kvůli podpoře Kremlu ohrozil vztahy s ČR," dodal Ženíšek.
Podobná situace už tu byla za Mečiara
Expert z Institutu mezinárodních studií FSV UK Vladimír Handl pro Echo24 řekl, že podobný politický a hodnotový rozchod české a slovenské politiky zažily Česko a Slovensko za vlády premiéra Vladimíra Mečiara, a to vzhledem k jeho „nedemokratickým opatřením, potlačování opozice a lavírování mezi Ruskem a Západem“.
„Tentokrát je to o to bizarnější, že už jsme oba členy EU a Atlantické aliance, tedy spojenci, a Slovensko z tohoto spojeneckého rámce vykračuje směrem k agresorovi, jenž EU/NATO vnímá jako nepřítele, s nímž je ve válce,“ uvedl Handl, který nicméně neví, jestli má být tato „absurdní pirueta“ slovenské politiky důvodem k odvolání vládních konzultací, nebo naopak důvodem pro jejich urychlené provedení.
„Osobně bych preferoval ostrou a otevřenou diskusi, kde by zaznělo vše potřebné, včetně toho, že se Slovensko chová jako černý pasažér našeho bezpečnostního uspořádání, který se nejen ´veze´, ale také to uspořádání oslabuje a ohrožuje tak i naši bezpečnost,“ dodal Handl s tím, že v krizi jsou momentální česko-slovenské mezivládní vztahy, nikoli česko-slovenské vztahy obecně.
Podle experta z Masarykovy univerzity v Brně Víta Hlouška jde o vážné diplomatické gesto. „Ale nepřeceňoval bych to. Vyjádření opozičního Michala Šimečky o nejhorší událost v historii vztahu Česka a Slovenska dává smysl ve vnitropolitické slovenské debatě, ale slovensko-české vztahy narušeny nejsou. Fico se postavil nejen proti dlouhodobé české pozici, ale také proti mainstreamu NATO a EU. Striktně vzato ,si začal’,“ řekl Hloušek.
„České rozhodnutí zrušit symbolicky důležité společné zasedání je naprosto správné, ale nejde o žádnou destrukci společných vztahů. Ty byly ostatně napjaté během éry Vladimíra Mečiara a Fico je Mečiarovi v lecčems podobný. Je potřeba zdůraznit nejen česko-slovenský, ale evropský rozměr celé roztržky. A tady Fico dostává, co si zasloužil a česká vláda opět ukazuje, že podporuje svou dlouhodobou pozici jasnými činy,“ dodal Hloušek.