Trump hrozí 100% cly uskupení BRICS kvůli útoku na dolar
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Americký prezident Donald Trump pohrozil dalšími cly. Tentokrát míří na uskupení zemí BRICS, které na svém posledním summitu v ruské Kazani projednávaly i možnost sesadit americký dolar z pozice světové rezervní měny. Právě kvůli tomu hrozí zemím v tomto uskupení, mezi něž patří například Rusko, Indie, Čína či Brazílie, 100% cly, pokud se nezavážou k tomu, že nevytvoří novou měnu nebo nebudou podporovat jinou měnu k nahrazení dolaru na globálním trhu.
„Požadujeme závazek, že nevytvoří žádnou novou měnu BRICS ani nepodpoří jinou měnu jako náhradu za mocný americký dolar, jinak mohou očekávat 100% cla a rozloučit se s přístupem na náš úžasný americký trh,“ uvedl Trump na své sociální síti Truth Social.
Země BRICS již diskutovaly o dedolarizaci, zejména po zavedení ekonomických sankcí vůči Rusku v roce 2022. Ironií je, že na říjnovém summitu BRICS v Kazani, kde byla možnost vytvoření nové světové rezervní měny projednávána, ruské úřady doporučovaly účastníkům přivézt dolary nebo eura, protože mezinárodní karty Mastercard a Visa v Rusku nefungují.
O reálnosti takového kroku psal nedávno i komentátor Týdeníku Echo Ondřej Šmigol. "Jediným dalším kandidátem je čínský jüan, s tím má ale velké problémy Indie. Čína založení nového platebního systému, který by nestál na dolaru, považuje za příliš ambiciózní. Prostě ostatní členové BRICS, s výjimkou Íránu, nejsou pod západními sankcemi, nemají tedy důvod vymýšlet složité operace a budovat pochybné nové instituce, aby je obešli. Závěr summitu tak je, že členské země budou o těchto možnostech diskutovat," uvedl.
Země BRICS nejsou však jediné, kterým Trump hrozí zavedením cel. V minulosti mluvil o zavedení až 60 % cel na čínské zboží a 10 % na zboží z EU. Zároveň tento týden uvedl, že jedním z prvních kroků, které provede po nástupu do úřadu, bude zavedení 10 % cel na Čínu a 25 % cel na Kanadu a Mexiko. V souvislosti s těmito prohlášeními se s Trumpem tento týden sešel kanadský premiér Justin Trudeau.
Analytici však varují před ekonomickými dopady takových kroků. Čína by mohla reagovat devalvací jüanu až o 10–15 %, což by mělo dopad na měny rozvíjejících se trhů, které by mohly v průměru oslabit o 5 % během první poloviny roku 2025.
O možných dopadech cel na zaměstnanost i pokles HDP Česka a Evropy informovalo Echo24 už v minulosti. Právě Česká republika by kvůli napojení na Německo mohla podle dánské studie pocítit dopad cel nejsilněji.