Erdogan: Krym se musí vrátit Ukrajině, anexi jsme nikdy neuznali
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana se Ruskem okupovaný poloostrov Krym musí dle mezinárodního práva vrátit Ukrajině. Turecko podle něj plně podporuje teritoriální integritu Ukrajiny. Uvedl to při videoprojevu na čtvrtém summitu Krymské platformy, který uspořádal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s vůdcem Krymských Tatarů Mustafou Abdulcemil Kirimogluem. Informuje turecká agentura Anadolu.
"Naše podpora územní celistvosti, svrchovanosti a nezávislosti Ukrajiny je neochvějná. Navrácení Krymu Ukrajině je podle mezinárodního práva nutnost," řekl Erdogan při videoposelství. Také upozornil, že Turecko anexi Krymu nikdy neuznalo. "Naším upřímným přáním je, aby válka skončila spravedlivým a trvalým mírem založeným na územní celistvosti, svrchovanosti a nezávislosti Ukrajiny," uvedl také Erdogan.
Setkání se konalo v souvislosti s 80. výročím etnických čistek a přesunu krymských Tatarů Stalinem z Krymu do dnešního Uzbekistánu. Ukrajinský parlament tento přesun v roce 2015 označil za genocidu. Erdogan v projevu o bolesti kvůli tomu, co si v minulosti krymští Tataři vytrpěli, také upozornil, že perzekuci čelí i v současnosti. Ruské úřady po anexi Krymu ukončily fungování autonomních úřadů krymských Tatarů či vysílání v tatarštině.
Erdogan o krymských Tatarech mluvil s dovětkem Turci. Krymští Tataři jsou turkické etnikum, Krym byl v 15. až 18. století pod vlivem Osmanské říše.
Jeho prohlášení přichází v době, kdy ukrajinský prezident mluví o možnosti dalšího mírového summitu. Poslední setkání řady zemí, avšak bez účastí Ruska se konalo v červnu ve Švýcarsku. V minulých dnech o možnostech, jak ukončit více než 2,5 roku trvající konflikt hovořil Zelenskyj s německým kancléřem Olafem Scholzem.
Turecko v počátcích invaze na Ukrajinu figurovalo jako prostředník mezi Ruskem a Ukrajinou. Zároveň turecký průmysl zásobuje Ukrajinu drony Bayraktar. Erdogan pak uštědřil ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi diplomatický políček, když předčasně propustil vedoucí činitele ukrajinského pluku Azov, kteří jako zajatci měli do konce války pobývat v Turecku.