Muž je muž a žena je žena, rozhodl britský soud
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Britský Nejvyšší soud rozhodl, že britský zákon o rovnosti pohlaví definuje ženu jako osobu, která se narodila jako biologická žena. Vyhověl tak odvolání skupiny aktivistek ze Skotska, které požadovaly právní stanovisko k tomu, zda jsou v souvislosti s tímto zákonem ženami také osoby, které disponují certifikátem o uznání pohlaví (GRC). Informují o tom britská média a agentura AFP.
"Výrazy žena a pohlaví v zákoně o rovnosti z roku 2010 odkazují na biologickou ženu a biologické pohlaví, ale radíme, aby se tento rozsudek nevykládal jako triumf jedné nebo více skupin v naší společnosti na úkor jiné - není tomu tak," uvedli soudci nejvyššího britského soudu v případu, který začal před několika lety ve Skotsku.
Aktivisté ze skupiny For Women Scotland napadli skotský zákon o rovnosti například i z toho důvodu, že umožňoval transgenderovým osobám se pohybovat v místech, které byly určeny pro ženy.
"Definice pohlaví v zákoně o rovnosti z roku 2010 jasně uvádí, že pojem pohlaví je binární, člověk je buď žena, nebo muž," uvedl soud ve svém 88 stránkovém rozsudku, o kterém soud rozhodl jednomyslně.
Rozhodnutí znamená, že transgenderová osoba s certifikátem GRC, který ji uznává jako ženu, by neměla být považována za ženu v souvislosti se zákonem o rovnosti pohlaví, který mimo jiné ženy chrání před diskriminací. Soud zdůraznil, že jeho rozhodnutí však nezbavuje transgenderové osoby ochrany, protože "jsou chráněny před diskriminací z důvodu změny pohlaví".
"Soud dal správnou odpověď: ochrana pohlaví - mužů a žen - se vztahuje ke skutečnosti, nikoli k papírování," uvedla skupina Sex Matters.
K rozhodnutí soudu už se vyjádřila předsedkyně konzervativců Kemi Badenochová. Tvrzení "trans ženy jsou ženy" ve skutečnosti nikdy nebylo pravdivé a nyní není pravdivé ani právně," uvedla Badenochová.
Ačkoli soudní bitva začala ve Skotsku, dnešní rozsudek by mohl mít významné důsledky pro prostory a služby, které nejsou oddělené pro jednotlivá pohlaví v celé Anglii, Skotsku a Walesu a podnítit výzvy ke změně zákona z roku 2010, píše britský deník The Guardian.
čtk,
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.