VIDEO: Střelba, pak výsadek vojáků helikoptérou. Rusové ukázali zásah na nákladní lodi
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Agentura RIA Novosti zveřejnila záběry z nedělního zásahu ruské hlídkové lodi Vasilij Bykov, jejíž posádka vstoupila na palubu nákladní lodi Sukra Okan. Cílem akce bylo podle ruského ministerstva obrany provést inspekci, krok ale odsoudil Kyjev a označil ho za porušení mezinárodního námořního práva.
„Zastavte motor, zastavte motor,“ křičí anglicky ruští vojáci na posádku nákladní lodi poté, co se zbraněmi v rukou vstoupí na můstek. Na dalším záběru se jeden z vojáků námořníků ptá, proč dříve přes rádio nereagovali na instrukce ruského námořnictva, a posádka Sukra Okan uvádí, že se nejspíš jednalo o nedorozumění. Rozhovor obou stran na videu provázejí problémy právě kvůli jazykové bariéře.
Ruské ministerstvo obrany už dříve uvedlo, že Vasilij Bykov nejprve vyslal varovné výstřely, když kapitán nákladní lodi nereagoval na výzvu k zastavení kvůli inspekci. Následně na ní vojáci přistáli ve vrtulníku Ka-29. Po inspekci vojáci plavidlu mířícímu do Izmajilu, ukrajinského přístavu na Dunaji, umožnili pokračovat v cestě.
#War #BlackSea Footage from the GoPro camera of a special forces soldier of the Armed Forces of Russia taken during the boarding on the cargo ship "Sukra Okan" in the Black Sea. pic.twitter.com/CRFyWjWgZC
— Capt(N) (@Capt_Navy) August 15, 2023
Loď Sukru Okan je registrována pod vlajkou tichomořského ostrovního státu Palau a jejím domovským přístavem je Istanbul. Zdá se, že se incident odehrál u tureckého pobřeží, píše s odkazem na svého korespondenta ruskojazyčný web stanice BBC. Turecké úřady uvedly, že budou záležitost vyšetřovat.
Jednalo se o první případ, kdy Rusko střílelo na obchodní plavidlo od chvíle, kdy Moskva v červenci odstoupila od takzvaných černomořských obilných dohod. Ty umožňovaly i přes ruskou blokádu ukrajinských přístavů vyvážet obilí a další zemědělské produkty z Ukrajiny, která od loňského února čelí ruské invazi.
Moskva po odstoupení od dohody varovala, že všechny lodě mířící do ukrajinských vod bude považovat za plavidla, která by mohla vézt zbraně.