KLDR ukazuje sílu. Odpálila raketu schopnou zasáhnout celé území USA
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Severní Korea dnes odpálila mezikontinentální balistickou raketu (ICBM), která má dolet přes 15.000 kilometrů, a mohla by tak zasáhnout i území celých kontinentálních Spojených států. Podle agentury Jonhap šlo už o pátý letošní test rakety dlouhého doletu ze strany komunistické země, což je nejvíce za jediný rok. Raketový test odsoudily Jižní Korea, Japonsko i USA. V Pekingu šéf čínské diplomacie přijal severokorejského náměstka ministerstva zahraničí.
KLDR raketový test podle jihokorejské armády uskutečnila v 8:24 místního času (0:24 SEČ) z Pchjongjangu nebo jeho okolí. Raketa podle agentury Reuters dosáhla výšky přes 6000 kilometrů, uletěla vzdálenost 1000 kilometrů a po 73 minutách dopadla do Japonského moře západně od ostrova Hokkaidó.
Agentura AP uvádí, že šlo zřejmě o balistickou střelu Hwasong-18, která na rozdíl od předchozích raket využívá tuhé palivo. To znamená, že je v podstatě kdykoli připravena k odpálení, protože se do ní palivo před použitím nemusí načerpat. AP uvádí, že start je také hůře zjistitelný než u raket na kapalné palivo. Vůdce KLDR Kim Čong-un v minulosti Hwasong-18 nazval nejsilnější zbraní severokorejských jaderných sil.
Japonský premiér Fumio Kišida, podle něhož test ohrožuje mír a stabilitu, uvedl, že nejsou hlášeny žádné škody. Svolal jednání bezpečnostní rady. O vážné provokaci mluví Soul. Podle Washingtonu představuje odpálení rakety ohrožení pro sousedy KLDR a je v rozporu s vícero rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. Ty Pchjongjangu zakazují jakékoliv podobné testy.
Dnešní test přišel jen několik hodin poté, co Pchjongjang v neděli večer na 12. výročí úmrtí svého vůdce Kim Čong-ila odpálil raketu krátkého doletu. Ta uletěla kolem 570 kilometrů, než skončila v moři.
Jak podotýká agentura DPA, některé z raket KLDR jsou schopné nést i atomovou hlavici.
Šéf čínské diplomacie Wang I a náměstek ministerstva zahraničí KLDR Pak Mjong-ho jednali o záležitostech "společného zájmu", uvedl dnes bez dalších podrobností Peking. Čínské ministerstvo zahraničí podle agentury Reuters zdůraznilo, že Čína vždy na vztahy se Severní Koreou nahlíží ze strategické a dlouhodobé perspektivy a dalo najevo, že je ochotné posílit dvoustrannou komunikaci a koordinaci a prohloubit spolupráci v řadě oblastí. Spojenectví Číny a KLDR vychází ze smlouvy z roku 1961, podle které mají obě země podniknout všechna potřebná opatření, včetně vojenské pomoci, v případě, že partner čelí útoku nebo pokusu o něj ze strany třetí země. Severokorejský diplomat podle prohlášení čínského ministerstva zahraničí uvedl, že Pchjongjang bude pokračovat v posilování mnohostranné spolupráce a Pekingem s "cílem zajistit jejich společné zájmy" a "udržet mír a stabilitu".
Čína a KLDR si příští rok připomenou 75. výročí navázání diplomatických vztahů, připomíná Reuters.