Válka na Ukrajině nebude krátká, rychlé dosažení cílů nyní není reálné, řekl Pavel
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Válka na Ukrajině zřejmě nebude mít krátké trvání, protože rychlé dosažení cílů v tuto chvíli není reálné. Novinářům to ve čtvrtek řekl prezident Petr Pavel poté, co se na Pražském hradě setkal se zhruba 15 ukrajinskými válečnými uprchlíky. Varoval před vzbuzováním očekávání, která by naznačovala, že může rychle nastat konec konfliktu. Mělo by to podle něj negativní dopad nejen na Ukrajince samotné, ale také na všechny země, které Ruskem napadenou zemi podporují.
Rusko podle Pavla benefituje ze spolupráce se Severní Koreou, s Íránem, podporuje ho i Čína. Neexistuje podle něj jiná možnost než podpora Ukrajiny.
"Naším cílem by stále mělo být dosažení plné suverenity Ukrajiny nad celým jejím územím, tedy obnova hranic, které jsou mezinárodně uznané," řekl Pavel. "To je základní princip, z toho bychom rozhodně neměli ustupovat. Ale zároveň bychom měli být realističtí v tom, jak rychle a jakými způsoby se toho dá dosáhnout," dodal prezident.
Válka podle něj zřejmě nebude mít krátké trvání, rychlé dosažení cílů nyní není reálné. Vzbuzovat podobná očekávání by mělo negativní dopad na Ukrajince i její podporovatele, míní. "To by nás ale nemělo odvádět od toho, že Ukrajina naši pomoc stále potřebuje, protože bez ní nebude schopna čelit obrovskému tlaku ze strany Ruska," poznamenal.
"Nám nejde o to, aby Rusko prohrálo jako stát, aby došlo k nějaké jeho dezintegraci, ale o to, aby se vrátilo k respektu k mezinárodnímu právu, stáhlo svá vojska z Ukrajiny a umožnilo jí nadále fungovat jako samostatný a suverénní stát," dodal prezident.
"Chceme žít v zemi a v mezinárodním prostředí, kde i menší země mají právo říct si, jak chtějí žít, s kým chtějí být v partnerských vztazích a s kým ne," uvedl prezident. Jestli se Rusko dnes obrátilo se svojí agresí proti Ukrajině, v budoucnu to může být kterákoli další země, míní.
Mezi uprchlíky, které dnes Pavel na Hradě přivítal, byli například učitelky, kameraman, žena, která pořádá hudební kurzy pro děti, nebo provozovatelé restaurací, bister či cukráren.
Pavel novinářům řekl, že tito lidé jsou důkazem toho, že uprchlíci se v naprosté většině zapojili do tvorby zdrojů, ne do jejich konzumace. "Každá takováto vlna zpočátku je přítěží pro systém, protože znamená dodatečné náklady. Na druhou stranu ji ale nesmíme vnímat jako problém, ale spíš jako vyjádření hodnot, za kterými si stojíme, a principů, na kterých stojí i naše zřízení," uvedl prezident. Do budoucna se podle něj jedná také o příležitost, protože pracovní trh se potýká s nedostatkem sil.
Z příběhů uprchlíků vyzdvihl ty, kteří pomáhají nejen sami sobě, ale i ostatním. "Byly tam některé dámy, které pomáhají v centru pro uprchlíky, zjednodušují jim vstup do neznámého prostředí, pomáhají s administrativou, s jazykovým vzděláváním, najít pracovní uplatnění," uvedl Pavel. "Nejen, že samy se musely vypořádat s těžkostmi přechodu do jiného prostředí, ale v okamžiku, kdy se jim to podařilo, se snaží pomáhat i druhým," dodal.