Policie řeší hospodaření na Středočeském kraji. Prověřuje i zlatý padák pro vysokého úředníka
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kriminalisté se zabývají odměňováním vysokých úředníků na Krajském úřadě Středočeského kraje. Od nástupu hejtmanky Petry Peckové (STAN) jich bylo hned několik převedeno bez jasných důvodů na překážky na straně zaměstnavatele a nemuseli tak chodit do práce, i když pobírali plnou mzdu. Na zavedenou praxi upozornil jako první deník Echo24. Podle ředitele krajského úřadu Jana Loušky byl postup v minulosti konzultován s advokáty i ministerstvem práce a sociálních věcí.
Pražská hospodářská kriminálka prověřuje v této souvislosti podezření na trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby, a to na základě trestního oznámení, které obdržela loni v říjnu. „Mohu potvrdit, že oznámení jsme přijali a zabýváme se jím,“ uvedl pro Echo24 bez dalších podrobností mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Za zneužití pravomoci úřední osoby hrozí trest až 10 let odnětí svobody.
Podle informací deníku Echo24 už policisté požádali o vysvětlení krajský úřad. Ten vede Jan Louška, který na úřad přišel nedlouho po nástupu hejtmanky Petry Peckové. Policisty přitom zajímá, kolik zaměstnanců, z jakého důvodu a na jak dlouho bylo od roku 2021 převedeno do režimu překážek na straně zaměstnavatele – tedy nemohlo pracovat, ale pobírali za to plný plat, a zda se tyto překážky nezneužívaly.
Z policejního dokumentu, který má redakce k dispozici, vyplývá, že se policisté zajímají jmenovitě o odměny bývalého zástupce ředitele krajského úřadu Vítězslava Kaliby, někdejšího vedoucího odboru Jiřího Peřiny a nynější zástupkyni ředitele krajského úřadu Pavly Katzové.
„Nemám, co bych k tomu řekl“
Na případ starosty a bývalého náměstka ředitele krajského úřadu Vítězslava Kaliby, který dnes působí jako ředitel Krajské správy sociálního zabezpečení pro kraj Středočeský, jsme upozornili jako první loni v září. „O úkonech Policie ČR slyším poprvé od vás. Nemám však nic, co bych vám k tomu řekl,“ uvedl nyní Kaliba s tím, že krajský úřad už se k okolnostem jeho odchodu v minulosti vyjádřil.
Kaliba z úřadu oficiálně odcházel na vlastní žádost po třech a půl letech na konci července 2023. Podle pracovního listu zaměstnance, který má redakce k dispozici, ale prakticky už od začátku března v zaměstnání nebyl. Přesto celou dobu pobíral svůj plat přesahující 90 tisíc korun měsíčně. Nejdřív si vybral šestnáct dnů placené dovolené a pak byl veden až do konce července v režimu „překážek v práci na straně zaměstnavatele“.
Do práce tedy nedocházel, ale celou dobu pobíral plný úřednický plat, který pouze v době od 23. března do konce června 2023 činil úhrnem i s odměnami 434.359 korun. Tuto částku uvedl jako celkovou výši vyplacených prostředků tomuto úředníkovi krajský úřad v odpovědi organizaci Cesta spravedlnosti, která se na základě informačního zákona dožadovala na kraji odpovědi, kolika zaměstnancům a v jaké výši úřad vyplácí mzdu v režimu „překážek na straně zaměstnavatele“. Pro zajímavost – vedle Kaliby šlo od března 2021 minimálně o dalších třináct osob, často ve vedoucích pozicích.
Překážky na straně zaměstnavatele jsou legitimní cestou, která zaručuje zaměstnancům mzdu i v době, kdy nemohou z určitých důvodů vykonávat své zaměstnání. Třeba když zemědělci nemohou na pole kvůli setrvalým dešťům a povodním nebo když se v kanceláři v zimě porouchá topení. Neměly by ale sloužit k maskování odchodného nebo jako takzvaný „zlatý padák“.
Šlo o legální a efektivní řešení, tvrdí ředitel úřadu
Ředitel úřadu Jan Louška loni v září Kalibův případ vysvětloval pro Echo24 s tím, že kraj postup konzultoval s advokáty i ministerstvem práce a sociálních věcí. „S ohledem na projev vůle zaměstnance, že chce ukončit svůj pracovní poměr se Středočeským krajem, byl zvolený institut překážek legálním a efektivním řešením. Postup byl konzultován jak s ministerstvem práce a sociálních věcí, tak s advokátní kanceláří, která Středočeský kraj zastupuje u soudu,“ odpověděl redakci ředitel krajského úřadu Louška. O jaké překážky konkrétně šlo, ale nesdělil.
Také středočeská hejtmanka Pecková tvrdila, že odchod úředníka nešlo podle zákoníku práce a kolektivní smlouvy řešit jinak. „Krajský úřad je profesionální servisní organizace s více než osmi stovkami zaměstnanců, s odborem personalistiky, kde jsou odborníci a samozřejmě i právníci. Dodržuje se nejen zákoník práce, ale i podmínky z kolektivní smlouvy s odborovou organizací. Jako hejtmanka kraje – představitelka samosprávy – nezasahuji do personálních záležitostí zaměstnanců,“ reagovala Pecková.
Už v době, kdy Kaliba na začátku roku 2021 krajský úřad do nástupu ředitele Loušky dočasně vedl, přitom existovaly pochybnosti o tom, zda hejtmanka jeho pověřením neporušila zákon. Podle zákona o krajích totiž ředitel nesmí vykonávat funkce v politických stranách a jeho funkce je především neslučitelná s funkcí člena zastupitelstva územního samosprávného celku, což je i obec Bašť, kde byl Kaliba v té době starostou (jako nestraník za hnutí STAN).
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.