Scholz chce s Putinem dál mluvit po telefonu a snažit se ukončit válku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Spolkový kancléř Olaf Scholz se chce i nadále snažit o ukončení války proti Ukrajině pomocí přímých rozhovorů s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Uvedl to v rozhovoru pro Tagesspiegel. Scholz rovněž varoval před dalšími požadavky na dodávky zbraňových systému na Ukrajinu, včetně stíhaček.
"Budu také znovu telefonovat s Putinem, protože je nutné spolu mluvit," řekl Scholz. "Je na Putinovi, aby stáhl jednotky z Ukrajiny a ukončil tuto strašnou, nesmyslnou válku. Už stála životy statisíců," prohlásil kancléř.
Dokud bude Rusko pokračovat ve válce s nezmenšenou agresí, současná situace se podle něj nezmění. Přestože telefonáty „nezněly nezdvořile“, znovu a znovu prý Putin dával najevo, že chce násilně anektovat části Ukrajiny, což je jak Scholz zdůraznil, „nepřijatelné“.
„Někdy padaly i konkrétní otázky týkající se výměny zajatců, vývozu obilí z Ukrajiny a jaderné elektrárny Záporoží,“ řekl Scholz: „Ale pro mě je důležité, aby se rozhovory vždy vrátily k aktuálnímu tématu: Jak se svět dostane z tohoto hrozného bodu? Předpoklad k tomu je jasný: stažení ruských jednotek," řekl kancléř.
Scholz rovněž varoval před dalšími požadavky a to na dodávky stíhaček na Ukrajinu, o kterých se vážně uvažuje. To podle Scholze bude na jedné straně jen neustále stupňovat konflikt a současně v samotném Německu to může otřást důvěrou občanů v rozhodování státu," zdůraznil Scholz s odkazem na nedávné rozhodnutí dodat bojové tanky do Kyjeva, což silně rozděluje německou veřejnost.
Německý kancléř musí udělat vše pro to, aby se ruská válka proti Ukrajině nezměnila ve válku mezi Ruskem a NATO, uvedl s tím, že on „takovou eskalaci nedovolí“. Ve spolkové vládě v tom panuje naprostá shoda. "Ministryně zahraničí to také tak vidí," zdůraznil Scholz s odkazem na Annalenu Baerbockovou. Tento týden se v německých médiích totiž objevily informace o geopolitických sporech mezi Baerbockovou a kancléřem, které se měly v týdnu řešit v úřadu kancléřství.