Kritizoval praktiky OpenAI. Mladý výzkumník byl nalezen mrtvý
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V bytě v San Francisku byl nalezen mrtvý bývalý výzkumník společnosti OpenAI Suchir Balaji, který v posledních měsících veřejně kritizoval údajné praktiky této společnosti. Policie obdržela 26. listopadu hlášení s žádostí o kontrolu jeho zdravotního stavu. Podle vyjádření úřadů šlo o sebevraždu a nebyly zjištěny žádné známky cizího zavinění, píše BBC.
26letý Suchir Balaji se nedávno dostal do povědomí jako kritik praktik OpenAI, společnosti stojící za vývojem populárního chatovacího systému ChatGPT. V říjnu poskytl rozhovor deníku The New York Times, ve kterém tvrdil, že OpenAI při vývoji tohoto systému porušuje americké autorské právo. Podle jeho slov bylo využívání autorsky chráněných dat nezákonné a technologie jako ChatGPT podle něj poškozují internet.
„Využívání autorsky chráněných dat k vývoji ChatGPT porušuje zákon a technologie jako tato poškozují internet,“ cituje BBC whistleblowera s tím, že k tomu došel během své čtyřleté práce pro OpenAI, kde působil do srpna jako výzkumný pracovník. Společnost OpenAI uvedla, že její modely jsou trénovány na „veřejně dostupných datech“.
V prohlášení citovaném CNBC News vyjádřila zármutek nad úmrtím svého bývalého zaměstnance a soustrast jeho blízkým. „Jsme zdrceni touto neuvěřitelně smutnou zprávou a myslíme na Suchirovu rodinu a přátele v tomto těžkém období,“ uvedla společnost OpenAI.
Společnost OpenAI v současnosti čelí několika soudním sporům. Mezi žalujícími jsou například vydavatelé amerických a kanadských médií, včetně The New York Times, i skupina autorů bestsellerů. Ti tvrdí, že OpenAI nelegálně využívala jejich články k tréninku svých softwarových modelů. V reakci na obvinění OpenAI uvedla pro BBC, že její software je založen na „mezinárodních principech autorského práva“.