Stojí za výbuchy Nord Streamu skutečně Ukrajinci? Velitel dánského přístavu Christiansø promluvil
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Před výbuchem Nord Streamu bylo na pozdějším místě činu aktivní americké námořnictvo, uvedl u příležitosti výročí exploze velitel přístavu na ostrově Christiansø, který se nachází blízko od místa výbuchu. Podle muže, který se po dvou letech odvážil promluvit, měla navíc jednotka vypnuté své telekomunikační zařízení, pro kontakt s plavidlem se tak musel vydat přímo na místo, odkud byl ale americkými jednotkami poslán zpátky. Informaci přinesl švýcarský list Die Weltwoche s odkazem na dánský deník Politiken, který mluvil přímo s velitelem přístavu Sørenem Thiimem Andersenonem.
26. září to bylo přesně dva roky ode dne, kdy došlo k explozím na plynovodech Nord Stream. Za 2 roky vyšetřování bylo ze sabotážní akce postupně obviňováno několik skupin, podle posledních známých informací ale za celou akcí stáli ukrajinští potápěči. Jak to celé bylo, se snažili vyšetřovat dánské nebo švédské úřady, ale také například Německo. Ačkoliv celá kauza finálně dořešená není, na veřejnost se nové informace dostávají už jen zřídka. Jednu novinku ale minulý týden přinesl přední dánský deník Politiken, který se na detaily k výbuchu Nord Streamu ptal velitele přístavu na ostrově Christiansø, který se nachází nejblíž k místu výbuchu, v blízkosti ostrova Bornholm.
Velitel přístavu Christiansø Søren Thiim Andersenon pro deník Politiken uvedl, že několik dní před výbuchy byly na místě spatřeny lodě amerického námořnictva. Ty měly podle Andersenona vypnuté své telekomunikační zařízení a tudíž nebylo možné se s nimi normálně spojit. Velitel přístavu se podle svých slov obával nějakého stavu nouze, na místo, kde se Američané nacházeli, se osobně vydal. Posádka lodi mu ale podle jeho slov okamžitě nařídila, aby se vrátil zpět.
Americké námořnictvo se ve vodách Baltského moře ten rok neobjevilo poprvé. V červnu 2022 se účastnilo cvičení Baltops 22, v rámci kterého se mimo jiné testovaly bezpilotní podvodní plavidla, která jsou vhodná pro odminování a další podvodní operace. V oblasti se v té době pohybovala hlavně americká vrtulníková výsadková loď USS Kearsarge. O hrozícím poškození plynovodů v Baltském moři informovala podle médií už v červnu 2022 nizozemská vojenská tajná služba americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA) a také německé úřady. USA se údajně tehdy snažily akci zabránit, ale neúspěšně.
Ačkoliv se v současné době pracuje s tou verzí, že za poničením plynovodů stojí ukrajinští potápěči v čele s bývalým členem ukrajinských tajných služeb Romanem Červinským, vyšetřování dosud nebylo finálně uzavřeno a probíhá na několika frontách.