„V Kyjevě se nic neděje.“ Soud osvobodil učitelku, která ve škole zpochybňovala invazi Ruska
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pražská učitelka Martina Bednářová, která čelila obžalobě z popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině, potrestána nebude. Odvolací soud v pondělí pravomocně potvrdil její osvobození. Zamítl odvolání státního zastupitelství, které pro bývalou češtinářku původně žádalo osmiměsíční podmíněný trest a také pětiletý zákaz pedagogické, výchovné či jiné práce s dětmi. Češtinářka, která se tématu ruské invaze věnovala s žáky osmé třídy v hodině slohu, na svých výrocích trvá.
„Na obžalovanou nelze pohlížet jako na Mistra Jana Husa, který byl nakonec pro své názory upálen. Ale co se týče trestněprávní roviny, máme za to, že její jednání nedosáhlo takové úrovně, aby ho šlo potrestat prostředky trestního práva,“ uvedla předsedkyně odvolacího senátu pražského městského soudu Hana Chaloupková. Doplnila, že v rovině etické a v rovině pedagogické lze obžalované vytýkat „spoustu věcí“.
Senát Chaloupkové už o věci rozhodoval loni na podzim, kdy osvobození Bednářové zrušil a případ vrátil obvodnímu soudu k doplnění dokazování. Ten poté letos v lednu ženu zprostil obžaloby i napodruhé. Státní zastupitelství v pondělí avizovalo, že zváží podání dovolání k Nejvyššímu soudu.
Bednářová téma Ukrajiny otevřela při výuce na Základní škole Na Dlouhém lánu počátkem dubna 2022, tedy několik týdnů po začátku ruské invaze. Podle obžaloby se ve třídě snažila ospravedlnit válečné zločiny proti míru tak, že ze strany Rusů jde o omluvitelný způsob řešení situace. Žákům tvrdila, že v Kyjevě se nic neděje. Když namítali, že ve zprávách České televize viděli hořící město, řekla jim, že veřejnoprávní televize je zaujatá. Uváděla také, že ukrajinské nacistické skupiny na Donbase od roku 2014 systematicky likvidovaly Rusy včetně dětí například tím, že je upalovaly a stahovaly zaživa z kůže.
Někteří žáci učitelce oponovali a její výklad si nahráli. Právě z této nahrávky soudy vycházely. Bednářová si za svými výroky stojí, novináři podle ní o situaci na Ukrajině lhali. „Skutečně tento stát stíhá vlastní občany, aby se zavděčil Ukrajincům?“ ptala se mimo jiné v soudní síni. Učitelka s třicetiletou praxí po incidentu dostala výpověď, kvůli které se se školou soudila. Pracovněprávní spor prohrála, podle soudů totiž svým výkladem porušila školský zákon, interní předpisy školy i zákoník práce.
Ženu k pražskému městskému soudu přišli podpořit její příznivci, kteří jí za její projevy na chodbě tleskali. Podporovatelé jí už dříve poslali ve veřejné sbírce několik set tisíc korun. Část dárců připojila povzbudivé vzkazy, v nichž učitelku chválili za odvahu a označovali ji za oběť totalitní zvůle.