MOV se zastal intersexuálních boxerek. Podle něj čelí „agresi“, výbor zpochybňuje i jejich vyloučení v minulosti
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Mezinárodní olympijský výbor (MOV) odsoudil "agresi", které podle něj na pařížských hrách čelí dvě boxerky, jež byly loni "svévolně" vyloučeny z mistrovství světa v Dillí kvůli příliš vysoké hladině testosteronu. Jak Alžířanka Imán Khelífová, jejíž čtvrteční vítězství za 46 sekund nad Italkou Angelou Cariniovou vzbudilo pozdvižení, tak Lin Jü-tching z Tchaj-wanu, která má boxovat dnes, smějí podle regulí MOV na olympijských hrách startovat.
Obě boxerky byly diskvalifikovány z loňského mistrovství světa, protože nesplnily pravidla Mezinárodní boxerské asociace (IBA), která neumožňují sportovkyním s mužskými XY chromozomy soutěžit se ženami. Olympijský turnaj však organizuje MOV, jenž loni IBA kvůli kontroverzím s jejím řízením a financováním z olympijského hnutí vyloučil.
Poprask vyvolal zápas Khelífové s vicemistryní světa Italkou Angelou Cariniovou, který skončil po 46 vteřinách, když ji Alžířanka trefila do obličeje. „Mohl to být zápas mého života, ale musela jsem chránit svůj život. Tak jsem to cítila. Ničeho se nebojím, nebojím se jít do ringu a schytat ránu. Často trénuji s italskou reprezentací, trénuji se svým bratrem, bojuji i s muži, ale dnes té bolesti bylo moc,“ uvedla Cariniová po zápase. Po něm se vyhla soupeřce a následně si klekla, když ji přemohly emoce a rozbrečela se. „Není to fér,“ řekla poté rozhodčímu.
Za Italku se postavila i její krajanka italská premiérka Georgia Meloniová či bývalá tenistka Martina Navrátilová. „O to víc mě to mrzí. Včera jsem byla dojatá, když napsala ‚budu bojovat‘, protože v těchto věcech určitě hraje roli i nasazení, hlava, charakter. Pak ale záleží i na tom, zda se mohlo soutěžit za rovných podmínek, a z mého pohledu to nebyl vyrovnaný souboj,“ uvedla Meloniová.
Podle MOV nebylo vyřazení Khelífové a Lin Jü-tching z loňského MS oprávněné. "Tyto dvě sportovkyně byly obětí náhlého a svévolného rozhodnutí IBA. Ke konci loňského mistrovství světa byly diskvalifikovány bez řádného řízení," uvedl v prohlášení MOV. Dodal, že jeho pravidla o oprávněnosti startu jsou založena na regulích platných pro předchozí OH v Tokiu a nedají se během soutěže měnit.
"Současná agrese na adresu těchto sportovkyň je založena pouze na onom svévolném rozhodnutí, k němuž došlo bez řádného procesu - zvlášť když vezmeme v úvahu, že soutěžily na vrcholných akcích už mnoho let," uvedl olympijský výbor. "MOV je zarmoucen z napadání, kterému tyto dvě sportovkyně čelí. Každý člověk má právo věnovat se sportu bez diskriminace," dodal MOV.
čtk,