Minerálkový skandál. Vláda kryla slavné značky, které prodávaly kontaminovanou vodu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Francouzská vláda se dostala do centra skandálu s minerální vodou poté, co vyšlo najevo, že vláda umožnila pokračovat v prodeji značek balené vody, jako jsou Perrier, Vittel, Hépar a Contrex, přestože neplnily hygienické standardy a ministerstvo požadovalo zavření jejich provozů. Investigativní týmy deníku Le Monde a Radio France zveřejnily interní e-maily a ministerské záznamy, které odhalují politické krytí pro firmu Nestlé. Podle zjištění LeMonde o nelegální výjimce rozhodovalo na nejvyšších místech francouzské politiky.
Firmy už kvůli vadným filtrům a hrozbě kontaminace byly v minulosti prošetřovány a případ skončil minulý rok mimosoudním vyrovnáním v hodnotě dvou milionů euro. Deník LeMonde však nyní zjistil, že se o pokračování výroby i přes porušení hygienických předpisů a kontaminace vody celosvětově známých minerálních vod se rozhodovalo na úrovni francouzské vlády.
Už v lednu 2023 Jérôme Salomon, šéf jednoho z ředitelství pro hygienu francouzského ministerstva zdravotnictví, ve zprávě pro tehdejší náměstkyni ministra zdravotnictví Agnès Firmin Le Bodo jednoznačně doporučil okamžitě zastavit balení vody ve výrobních závodech Nestlé v oblasti Vosges a také v továrně Perrier v obci Vergèze.
Doporučení se opíralo o posudky Agentury pro bezpečnost potravin a životního prostředí (ANSES), které odhalily, že voda na vstupu do filtračního systému nebyla mikrobiologicky nezávadná a naopak kontaminovaná. Ministerstvo však požadavek na okamžité zavření továren ignorovalo.
Místo aby francouzská vláda jednala v souladu s doporučením odborníků, povolila Nestlé pokračovat v provozu i s filtry s velikostí pórů pod 0,8 mikrometru, ačkoli tato technologie neprošla schválením a mohla představovat zdravotní rizika. Podle Le Monde se tak stalo po schůzkách v únoru 2023, kterých se účastnil tehdejší ministr průmyslu Roland Lescure a ministr zdravotnictví François Braun a poradci tehdejší premiérky Élisabeth Borneové Victor Blonde a Cédric Arcos.
Podle DGS však regulace žádné vydání výjimky v tomto případě neumožňují. "Nařízení nestanoví žádný postup pro udělení výjimky. Tento návrh je proto nepřijatelný a mohl by Francii vystavit riziku sporu s Evropskou komisí," varuje DGS v interním dokumentu.
Podle dokumentů, které získal Le Monde, Nestlé zahájilo intenzivní lobbistickou kampaň u francouzských ministerstev už v roce 2021. Pravidelně se setkávalo s představiteli ministerstev zdravotnictví, průmyslu a ekonomiky, aby si zajistilo volnější interpretaci regulací.
Francouzská vláda se mohla obávat reputačních dopadů kauzy. Francie totiž patří mezi největší vývozce balených minerálek na světě. Tehdejší politici a jejich poradci uvedli, že si detaily a podmínky poskytnutí výjimky nepamatují. Prezident Emmanuel Macron na dotaz LeMonde uvedl, že o dané věci vůbec nic neví.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.