Čaputová mluvila o Česku, Pellegrini o kurzu zahraniční politiky. Slovensko si volí hlavu státu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Slovensko od rána volí nového prezidenta. O hlasy zhruba 4,3 milionu voličů se uchází devět kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská podporu nadpoloviční většiny registrovaných voličů, postoupí dva nejúspěšnější kandidáti do rozhodujícího druhého kola přímé volby. To je naplánováno na 6. dubna. Stávající prezidenta Zuzana Čaputová popřála Slovákům, aby nová hlava státu ctila a chránila slovenskou ústavu. Podle slovenských médií si také přeje, aby první zahraniční cestou jejího nástupce ve funkci byla návštěva České republiky.
"Myslím, že blízké vztahy mezi našimi zeměmi a našimi občany jsou důležité a symbolicky je dobré, kdy je potvrzuje i ta tradice, kterou máme," uvedla Čaputová podle webu Sme.sk. Do druhého ze států bývalého Československa na svou první zahraniční cestu tradičně přijíždějí nejen prezidenti, ale také předsedové vlád. Čaputová sama už se o znovuzvolení neuchází a svůj pětiletý mandát dokončí v polovině června.
Ve volební místnosti v podtatranském Popradu už podle médií hlasoval také Čaputové předchůdce Ivan Kiska. Ten před novináři připomněl význam hlasování v souvislosti s ruskou agresí vůči sousední Ukrajině.
Favority jsou předseda parlamentu a vládní strany Hlas-sociální demokracie Peter Pellegrini a někdejší ministr zahraničí a diplomat Ivan Korčok. Podle něj je důležité, aby byl příští prezident Slovenska zvolen při vysoké volební účasti. "Udělal jsem z mého pohledu všechno, co jsem udělat mohl. Ať občané sami dobře zváží, jak bude vypadat budoucí hlava státu," uvedl Korčok na dotaz, zda očekává svůj hladký postup do předpokládaného rozhodujícího druhého kola voleb prezidenta.
"Dnes je svátek demokracie, je moratorium. To co považuji za nejdůležitější, je, aby občané využili své ústavní právo volit. Děkuji všem těm, kdo už takto projevili postoj k naší zemi, když se volí hlava státu. Stejně chci pozvat ostatní občany. Je nejdůležitější, aby občané projevili svůj názor," řekl Korčok.
Volby nového prezidenta Slovenska nejsou podle jejich dalšího favorita Pellegriniho rozhodováním o tom, zda se země přikloní na Východ či na Západ. "Slovensko je jasně ukotveno v Evropské unii a Severoatlantické alianci. To, že se hovoří o suverénnějším hlasu Slovenska nebo o suverénní zahraniční politice nebo o tom, že Slovensko bude hájit své národně-státní zájmy, ještě neznamená, že mění základní kurz své zahraniční politiky," řekl Pellegrini novinářům.
O "suverénní" zahraniční politice Slovenska a její orientací na všechny čtyři světové strany hovořil hlavně premiér Robert Fico. Ten například tvrdil, že strategie západních zemí na Ukrajině selhala, a Evropskou unii kritizoval za to, nepředstavila mírový plán řešení konfliktu. "Voliči rozhodnou o tom, kdo bude ovlivňovat směřování Slovenska a bude buď spolupracovat s vládou nebo ji brzdit v krocích, které by nebyly ke prospěchu lidí nebo této země," řekl Pellegrini.
V kampani se Korčok vymezoval vůči Pellegrinimu i proti rozhodnutím nynější vládní koalice Roberta Fica, která i s Pellegriniho podporou například v únoru prosadila rozsáhlé změny v trestním právu. Platnost části těchto změn, které kritizovaly také instituce Evropské unie, pak pozastavil slovenský ústavní soud.