Síť mučíren v Chersonu platila Moskva, ohlásili mezinárodní vyšetřovatelé
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Moskva přímo plánovala a financovala provoz sítě nejméně dvaceti mučíren v jihoukrajinském Chersonu, odkud se ruské jednotky stáhly loni v listopadu. Podle agentury Reuters o tom informovali vyšetřovatelé z Mobilního týmu pro spravedlnost, jehož práci financuje Británie, Evropská unie a Spojené státy a jehož členové spolupracují s ukrajinskými vyšetřovateli, včetně těch v Chersonu.
Ukrajinské úřady letos v lednu informovaly o tom, že Rusové v Chersonu na deseti různých místech týrali okolo 200 lidí. Přeživší agentuře Reuters řekli, že šlo elektrické šoky nebo techniky používané k přidušení mučených.
Rusko, které o válce proti Ukrajině mluví jako o „speciální vojenské operaci“, popírá, že by páchalo válečné zločiny nebo zaměřovalo své útoky na civilní cíle.
Mobilní tým pro spravedlnost, který loni v květnu sestavila právní firma a nadace Global Rights Compliance, spolupracuje s ukrajinským nejvyšším státním zastupitelstvím. To prověřuje zprávy o více než 71 000 válečných zločinech spáchaných na ukrajinském území po loňském 24. únoru.
„Nové důkazy shromážděné v osvobozeném Chersonu ukazují, že ruský stát mučírny plánoval a financoval je,“ uvedl tým. Dodal také, že důkazy o tom, co se na těchto místech dělo, vyšetřovatelům předalo nejméně 1000 přeživších a že více než 400 lidí z Chersonu je stále pohřešováno.
„Masové mučírny financované ruským státem nejsou náhodné, ale spíše součástí pečlivě promyšleného a financovaného plánu s jasným cílem zlikvidovat ukrajinskou národní a kulturní identitu,“ uvedl britský advokát Wayne Jordash, který tým vede.
Financování sítě mučíren bylo součástí plánů ruského státu na podmanění, převýchovu nebo likvidaci představitelů ukrajinské občanské společnosti nebo běžných lidí, kteří Rusům odporovali. Mučírny spadaly pod různé ruské bezpečnostní orgány, jako je rozvědka FSB, chersonská pobočka FSB nebo ruská vězeňská správa, uvedli vyšetřovatelé z Mobilního týmu pro spravedlnost. Reuters podotýká, že nebylo možné jejich tvrzení nezávisle ověřit.